CINEKONCERT: Čarodějnictví v průběhu věků (r. B. Christensen, 1922) / Tomáš Palucha)

17.03.2022 / 18:00

Úplne ojedinelá šanca zažiť jeden z najlepších filmov slávnej švédskej nemej éry so živou hudbou. K projekcii nemej snímky z roku 1922 zahrá Tomáš Palucha. (https://tomaspalucha.bandcamp.com/)

Slovami režiséra „historický dokument“ či „pojednanie kultúrnej histórie filmom“ sa zaoberá fenoménom čarodejníctva v premenách vekov, inšpirované návodom pre inkvizítorov z 15. storočia. Úplne unikátny projekt nordickej kinematografie od dánskeho experimentátora kombinuje hraný film s vedeckým náhľadom. Snímka sa odvíja v štyroch kapitolách. Prvý prináša vedecké pojednanie o démonoch a čarodejniciach v primitívnych kultúrach. Druhú tvorí séria scénok demonštrujúcich stredoveké povery týkajúce sa praktizovania čarodejníctva či Satanovho zvádzania.
Tretia, opäť dramatickou formou, inscenuje hon na čarodejnice a proces s nimi. Štvrtá kapitola dokazuje, nakoľko je moderná doba vďaka lekárskemu pokroku schopná rozumieť dávnym poverám.
(text: Letná filmová škola Uherské Hradiště)

Živý hudobný sprievod: Tomáš Palucha
Napriek menu nejde o jedinca, ale o dvojicu. Ján Tomáš a Libor Palucha spojili svoje mená v jedno a zrodil sa Tomáš Palucha – pódiové alter ego oboch hudobníkov využívajúc ambientné noisové steny, gitarový minimalizmus a melancholické postrockové nálady. Ich atmosférická hudba má k filmom veľmi blízko. Svoje vystúpenia dopĺňajú zadnou projekciou, film Čarodejníctvo v priebehu vekov sprevádzali hudbou prvýkrát na Letnej filmovej škole v roku 2017. Svoju hudbu zakonzervovali do albumov Špinavá hra (2014), ktorý bol vydaný fyzicky iba na kazete Kameň mudrcov, GURU (obe 2016) a Čaro (2018).

Kapacita je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk).
Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 18.45 hod.).

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo.

Návštevníci hromadných podujatí sú povinní dodržiavať:
– pri vstupe mať na sebe respirátor, dezinfikovať si ruky a dodržiavať rozostupy.

Foto: Marek Jančúch / Rosenfeldov palác