Bábky v podkroví

V podkroví Rosenfeldovho paláca sa otvára tajomný svet bábok v podobe stálej expozície. Expozícia vás prevedie históriou Bábkového divadla Žilina, najstaršieho profesionálneho bábkového divadla na Slovensku. Malí i veľkí zažijú skutočný divadelný svet. Kráčajte po chodníku plnom histórie, stretnite rôzne typy bábok, ocitnite sa za oponou či v tieňovom divadle, odfoťte sa ako Pipi, zahrajte sa na dramatika alebo s drakom a staňte sa tak naozajstným bábkarom.

Bábkové divadlo má na Slovensku dlhú a bohatú históriu. V minulosti sa s ním ľud stretával v rodinnom obradosloví (pri narodeninách, svadbách, pohreboch), vo výročnom zvykosloví (pochôdzky s betlehemom, fašiangové pochôdzky, nosenie Moreny, priadky), v samotných bábkových hrách, v rodinných bábkových divadlách či na jarmokoch. V ľudovom prostredí pôsobili najmä kočovní bábkari. Prvým slovenským bábkarom bol Ján Stražan (1856 – 1939). Jeho divadlo známe ako Stražanovo alebo tiež ako Veľké Gašparkovo divadlo sa stalo obľúbeným na celom Slovensku.

 

VYKROČTE PO NÁUČNOM CHODNÍKU

Náučný chodník mapuje históriu najstaršieho profesionálneho bábkového divadla na Slovensku. Bábkové divadlo Žilina vzniklo 1. septembra 1950, založila ho skupina nadšených ochotníkov na čele s výnimočným žilinským bábkarom Teodorom Zvarom. Názov Bábkové divadlo Žilina nesie od 1. apríla 1961. Do tejto chvíle pripravilo viac ako 240 premiér, odohralo vyše 13 400 predstavení, pre viac ako 3 milióny divákov, vo vyše 37 krajinách na 4 kontinentoch sveta.


VYSKÚŠAJTE SI, AKO SA VODIA BÁBKY

 

ČO TAK SI ZAHRAŤ TIEŇOVÉ DIVADLO?


ZAŽITE ČIERNE DIVADLO NA VLASTNÉ OČI

 

AKTIVITY

V priestoroch expozície si môžete vybrať z viacero aktivít, ktoré sme pre vás pripravili – Marionetové divadlo, Maňuškové divadlo, Tieňové divadlo, Kútik hudobného skladateľa, Odfoť sa ako Pipi, Zahraj sa na maskéra, Nájdi hru podľa scenára, Vyskúšaj si parochňu, Tvorte spolu s nami – videá o tom, ako si vyrobiť vlastné papierové bábky, tieňové a čierne divadlo, pracovné listy s rôznymi úlohami, omaľovánky pre deti.


VZDELÁVACIE PROGRAMY

Viac informácií v sekcii Program / Vzdelávacie Programy


VSTUPNÉ

Viac informácií v sekcii Cenník / Vstupy