Cinekoncert: Staviteľ chrámu (K. Degl, A. Novotný, 1919)

26.09.2018 o 19:00

Koncert k nemému filmu v podaní: Radim Přidal (gitara), Matěj Drabina (bicie), Marian Friedl (kontrabas) a Barbora Jirásková (soprán).

Nápad k zhudobneniu nemého filmu vznikol v hlavách Tomáša Zetka a Radima Přidala. Trvalo ale viac než rok, než prišla vhodná príležitosť v podobe festivalu Ostrava Kamera Oko.
Film Staviteľ chrámu vybrali, pretože témou festivalu bola architektúra vo filme. Zloženie kapely, rovnako ako niekoľko ďalších okolností tohoto projektu, je výsledkom radu náhod, ktoré sa ukázali ako veľmi šťastné, nakoľko nástrojové i personálne obsadenie spolu skvelo funguje. Podarilo se vytvoriť hudbu, ktorá je veľmi slobodná, plná improvizácie, ale zároveň má veľmi detailný plán a koncepciu. Je scénická, dokresľujúca a pútavá, ale zároveň nie prehnane popisná a prvoplánová.
Film naviac práve v tomto roku oslavuje 100 rokov od svojho natočenia, rovnako ako Československo. Film zároveň pojednáva o stavbe chrámu sv. Víta, v tej dobe jedného zo symbolov ČSR.

Réžia: Karel Degl, Antonín Novotný
Kamera: Jindřich Brichta
Hrajú: Jakub Seifert, Rudolf Deyl st., Karel Kolár, Eva Vrchlická st., Jaroslav Hurt, Florentin Steinsberg, Karel Váňa, Vladimír Šrámek, Milada Zázvorková, Rudolf Deyl ml.

 

Foto: Marek Jančúch