ČÍTANIE V ZÁHRADE: Kristína Baluchová / Záhady knižnice na konci ulice

02.08.2021 / 10:00

Spisovatelia čítajú deťom / Kristína Baluchová

Kristína Baluchová sa narodila 5. apríla 1983 v Kežmarku. V tomto podtatranskom meste strávila svoje detstvo a absolvovala osemročné gymnázium (Gymnázium P. O. Hviezdoslava) so zameraním na živé jazyky. Na Filozofickej fakulte UCM v Trnave vyštudovala jednoodborovú psychológiu. Počas štúdia pracovala päť rokov ako letuška v dnes už neexistujúcej leteckej spoločnosti. Po promócii pracovala v oblasti personálneho manažmentu, získala skúsenosti aj v psychológii, no zamerala sa najmä na oblasť sociálnej inklúzie. Ukončila psychoterapeutický výcvik (kognitívno-behaviorálny smer) a zapojila sa do charitatívnych projektov v Keni a v Bangladéši. Krátky čas pobudla v budhistickom kláštore v Nepále.

V roku 2011 založila občianske združenie P(l)uto, ktoré sa zameriavalo na opätovné začleňovanie ľudí so špeciálnymi potrebami do spoločnosti a sociálnu inklúziu. Niekoľko rokov žila v Spojených arabských emirátoch, kde sa jej narodila aj prvá dcérka. Momentálne žije v Bratislave, pracuje aj ako redaktorka. V rámci materskej „dovolenky“ (starostlivosti o dcéry Vilmu a Jasmínku) sa naďalej venuje písaniu. Okrem vášne pre písanie a čítanie, ako aj motivovanie okolia k čítaniu, rada cestuje, cvičí jogu a absolvuje desiatky čítačiek pre najmenších čitateľov po celom Slovensku.

Kristína Baluchová je autorka troch románov pre dospelých, dvoch zbierok poézie a série príbehov z leteckého prostredia „Kapitán Padák“, ktorá prináša veselé i napínavé čítanie pre deti a mládež. Do jej portfólia pribudla tento rok kniha „Záhady knižnice na konci ulice“, ktorá je venovaná deťom od 6 rokov.

 

Záhada knižnice na konci ulice (2021)

V knižnici na konci ulice sa udialo niečo veľmi čudné: jedného dňa zmizli v knihách všetky písmená, stratili sa slová… knihy ostali úplne prázdne! Tri duchaplné knihovníčky Kveta, Beta a Veta však dostali i zvláštny odkaz. Napísaný bol na papierovom lietadielku, ktoré pristálo v knižnici a z ktorého je jasné, že knihy niekto naozaj zaklial. Kuchárske knihy, rozprávky i učebnice zívajú prázdnotou a situácia je vážna. Veď čo by sme si počali bez kníh? Na pomoc prichádzajú malí čitatelia Martin a Dorotka, ktorí sa pustia do usilovného pátrania. Popri ňom si všetci uvedomia, aká sila sa naozaj skrýva v čítaní. Knihu ilustrovala Hedviga Gutierrez, napísanie a vydanie diela podporil Fond na podporu umenia

 

Kapacita je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk). Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 9.45 hod.).

Vstup zdarma.

Návštevníci hromadných podujatí sú povinní dodržiavať:
– pri vstupe mať na sebe rúško, dezinfikovať si ruky a dodržiavať rozostupy. Preukázanie sa testom už nie je potrebné.

Tešíme sa na Vás!

Foto: Marek Jančúch