Kolonie (CZ) / One night stand / up!

09.09.2019 / 19:00

Projekt Andrijany Trpković, Markéty Ptáčníkove (za slobodna Dvořákové) a Lucie Ferenzové, ktorý vznikol v rámci festivalu Venušiny dny (téma ženy-bojovníčky) v priestore žižkovskej Venuše ve Švehlovce, kde sa aj stále hrá.

Jedna žena. Antická hrdinka? Skôr anti-hrdinka. Jej príbeh, jej postrehy, jej lásky, jej hnev, jej fórky, jej gitara a jej obľúbený mediálny kanál. Plus bombardovanie plus gitara plus roky deväťdesiate plus Balkán. A tiež nová zem, kde je kľud a pod pojmom Balkán si ľudia predstavia predovšetkým “Juhošku” s plážami a morom. Každý si v sebe hýčkame svoje obrazy, ktoré tvoria našu zem a naše dejiny. Tieto obrazy vyhrávajú voľby a vďaka týmto obrazom dokážeme milovať aj nenávidieť. Ako vzniká vojna a kto ju vyvoláva? Akí sú Česi očami dievčaťa zo Srbska…?

Inšpiráciou pre vznik inscenácie bol román Vedrany Rudan, ktorý podáva svedectvo o vojne na Balkáne očami stárnúcej ženy. Text, ktorý preložila Andrijana Trpković (scénografka, ktorá prišla do Čiech po bombardovaní Belehradu vojakmi NATO), je obohatený o množstvo autentických svedectiev, přičom kostrou tejto balkánskej „stand-up komédie“ je jedna noc jednej mladej ženy, ktorá sa snaží v nonstope prerozprávať svoj príbeh: prečo žije v Čechách, ako vníma českú náturu a ako sa tá líši od tej balkánskej, aké sú jej spomienky na deväťdesiate roky a aké sú v Čechách vzťahy a jej vízie lásky medzi mužom a ženou, a ako je vojna všadeprítomná a ako ľahké je pomôcť mediálnej propagande rozpútať vojnový konflikt.

„Nejzajímavější pro nás bylo zjištění, že mechanismy propagandy jsou pořád stejné a působivé a vídáme je v televizních debatách dodnes. To vše očima ženy naší generace, s trochou cynismu a smutku, s obhroublým humorem a ženskou něhou, s melancholickými i punkovými kytarovými songy, v podání Markéty Ptáčníkové, s jejím rázným naturelem a energií, ve stylu blyštivé dark pop stand-up komedie, “ dodává k inscenaci režisérka Lucie Fernzová.

Autor: Andrijana Trpković, Lucie Ferenzová, Markéta Dvořáková
Réžia a dramaturgia: Lucie Ferenzová
Námet, preklad, scéna a kostýmy: Andrijana Trpković
Hudba: Markéta Dvořáková
Light design, technický support: Kryštof Pokorný
Video supervízia: Olivan Kenobi
Hrá: Markéta Ptáčniková

 

Foto: Marek Jančúch