Hudba sveta Žilina 2022 / Caamaño & Ameixeiras

13.10.2022 / 19:00

Vzdušný vír z magickej Galície (Francúzsko)
Vo štvrtok zažijete v Rosenfeldovom paláci hudobnú exotiku v podobe vzdušného víru z Galície. Aire!, čiže vzduch, je názov albumu dua huslistky a speváčky Antíe Ameixeiras a chromatickej akordeonistky Sabely Caamaño. Tanečná súhra ich nástrojov sa rozrastá o melódie pochádzajúce najmä z Galície, ale inšpirácie čerpajú aj z rôznych iných kútov sveta.

Sabela CAAMAÑO
SabelaCaamaño (OzadosRíos, 1990) začala študovať hru na akordeóne ako sedem ročná. Od začiatku hudobnej kariéry je úzko spätá s tradičnou a ľudovou galícijskou hudbou, ktorú spája s rozsiahlym akademickým tréningom. Má vyššie vzdelanie v odbore akordeón, hudobná jazyková pedagogika a klavír. V súčasnosti pôsobí ako učiteľka na Professional MusicConservatory v A Coruña a zároveň účinkuje v rôznych hudobných a umeleckých projektoch.
Je dôležité vyzdvihnúť, že ako klaviristka sa v roku 2018 podieľala na soundtracku k filmu Elisa a Marcela od IsabelCoixet. Ako akordeonistka sa zúčastnila a získala ocenenia na mnohých národných a medzinárodných súťažiach (2. Cena na IV Medzinárodnom folklórnom festivale v Petrohrade (Rusko); 1. cena na Junor Variety v kategórii 50. Ročníka CertamenNacional de Acordeón, 1. Cena na Junior Variety v kategórii IV TrofeoIlberico de Acordeónatd.)
Absolvovala kurzy a špeciálne lekcie s interpretmi ako Oleg Sharov, Anne Landa, ÁngelHuidobro, IñakiAlberdi, AníbalFreire, Ángel Luis Castaño, EstebanAlgora, VolodymyrRunchak and Mika Väyrynen.
Okrem dua Caamaño&Ameixeiras, jej najosobnejší projekt, často spolupracuje s ďalšími hudobníkmi. Je členkou tria Quinta San Vitorio s Pedrom Lamas a Sofiou Portugal ako aj EuropejskaOrkiestra v réžii Roberta Somoza.

Antia AMEIXEIRAS
AntíaAmeixeiras chodila od piatich rokov na hodiny tradičného galícijského tanca a na tamburínu v Baio (Costa da Morte), v jej rodnom meste. Odjakživa je milovníčkou tradičnej kultúry. V roku 2010 úspešne ukončila štúdium na Profesionálnom hudobnom konzervatóriu v Carballo (A Coruña) ako huslistka. Neskôr sa v Santiago de Compostela zapísala do A CentralFolque a prešla z klasických huslí na tradičné. Učili ju učitelia ako QuimFarinha, GutierÁlvarez, Sofia Hogstadious, MichalisKouloumis a KateYoung s ktorými sa zoznámila počas života v Prahe, v meste kde Antía prišla do kontaktu ďalšou európskou hudbou. Podnikla niekoľko hudobných ciest do Bulharska aby sa naučila tradičnú hudbu. V roku 2017 začala študovať jazz a improvizovanú hudbu na ExcuelaEstudion, potom na improvizačnom kurze školy Mydriase vo Francúzsku a nakoniec na Taller de Músics v Barcelone.
V roku 2015 získala grant Beca de Excelencia ArtísticaGalega ktorý jej umožnil turné s Carlosom Núñezom  po Spojených štátoch, ešte stále s ním spolupracuje. Okrem toho sa podieľala na projektoch ako film La Jota od Carlosa Sauru, hrá v kapele Carlosa Núñeza či na albumoch Tentemozo de Os Cempés a Galiza by Kepa Junkera.
V roku 2016 sa pripojila k historickej skupine Luar na Lubre, nahrala dva albumy (XXX Aniversario de Luar na Lubre a RibeiraSacra) a začala koncertovať na národnej a medzinárodnej úrovni (France, Belgium, UK, Chile, Argentina, Uruguay, Mexicoetc.)  V roku 2019 nahrala prvý album tria Oîma. Antía koncertovala s hudobníkmi ako GustavoSantaolalla, JordiSavall y Hespèrion XXI, DanArBraz, Ceumar and UxíaSenlle.

 

Foto: Marek Jančúch/ Rosenfeldov palác