Duo Karin Sarkisjan & Tomáš Valiček

21.11.2018 o 19:00

DUO KARIN SARKISJAN (spev, klavír) & TOMÁŠ VALIČEK (akordeón)

Karin Sarkisjan
Rodáčka z arménskeho Jerevanu predstavuje unikát na slovenskej hudobnej scéne svojou brilantnou kombináciou klavírnej hry a jedinečného vokálneho prejavu. Okrem toho sa Karin s obľubou venuje aranžovaniu ľudových piesní pre rôzne nástrojové obsadenia, ako aj zborových skladieb (o.i. Ave Maria, ktorú v premiére uviedol Slovenský filharmonický zbor). Karine je vyhľadávanou umelkyňou pre iné hudobné zoskupenia a tak hosťuje na koncertoch skupín Balkanansambel, Bashavel, Preßburger Klezmer Band (na ktorého CD Tsvantsik Yorn sa predstavila), Shum Davar, Pacora trio a Kaschauer klezmer Band. Venuje sa taktiež aj scénickej hudbe (spolupráca so Slovenským národným divadlom, s Martinským komorným divadlom a iné). Karin sa predstavila ako jedna z hviezd veľkých klezmerových festivalov v Ľvove a Petrohrade, kde jej interpretáciu jidiš piesní vysoko ocenili aj také legendy ako Lorin Sklamberg a Michael Alpert. Karin tak právom prináleží miesto medzi top interpretmi slovenskej world music.

Tomáš Valiček
Pochádza z Námestova, kde aj získal základné hudobné vzdelanie na ZUŠ Ignáca Kolčáka. Vyštudoval konzervatórium v Žiline odbor Hra na akordeón. Vzdelanie si rozšíril štúdiom na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Popri štúdiu sa zúčastňoval a vyhrával množstvo medzinárodných akordeónových súťaží doma, ale aj v zahraničí (Poľsko, Chorvátsko, Česko, Taliansko, Maďarsko a iné.)
V spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Slovak Sinfonietta odohral významné diela pre akordeón a orchester OPALE CONCERTO – R.Galliano a ACONCAGUA – A.Piazzolla. Spolupracoval s významnými dirigentmi, ako sú Vladimír Kiradjiev, Simon Chalk, Oliver Dohnányi či Pavol Tužinský. V jeho programe v spolupráci s orchestrami sú naštudované koncerty a skladby pre akordeón a orchester: Richard Galliano – Opale Concerto, Astor Piazzolla – Aconcagua, Sergey Voytenko – Revelation a Yevgen Derbenko – Choral Prelude. Ako sólista spolupracuje s orchestrom Camerata Novisoliensis, ktorý patrí pod Akadémiu Umení v Banskej Bystrici.
V novembri roku 2014 premiéroval v Banskej Bystrici slovenské dielo pre akordeón a pozaunu s názvom SPOVEĎ a sólovou časťou s názvom ZLOČIN od slovenského skladateľa Jakuba Laca.
Medzi aktívne spolupráce patrí spolupráca s koncertnou klaviristkou a pedagogičkou Evou Cáhovou, operným spevákom Jaroslavom Dvorským a speváčkou, skladateľkou a klaviristkou armenského pôvodu Karin Sarkisjan. Od roku 2018 je členom akordeónového orchestra Slovak Accordion Orchestra. Taktiež je súčasťou folklórneho súboru Rozsutec zo Žiliny, ktorý sa zúčastňuje rôznych medzinárodných podujatí doma aj v zahraničí: (Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Turecko, Srbsko, Česko, Poľsko, Francúzsko a iné).
Momentálne je študentom u významného akordeónového pedagóga a koncertného umelca Michala Červienku.

 

Foto: Marek Jančúch