Ensemble Ricercata

17.09.2021 / 19:00

Vystúpia Ivan Šiller (klavír a umelecké vedenie), Helga Varga Bach (soprán), Ronald Šebesta (klarinet), David Danel (husle, viola).

Program: Darius Milhaud, Erik Satie, Claude Debussy, Robert Kolář

Helga Varga Bach / Študovala spev na Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.  V súčasnosti sa venuje predovšetkým koncertnej činnosti. V jej kmeňovom repertoári dominujú najmä diela skladateľov z obdobia baroka a klasicizmu. Spolupracuje s domácimi aj zahraničnými komornými súbormi ako Arion Consort, Solamente naturali, Musica Aeterna, Musica Florea, Savaria Barokk Orchastra, Komorný orchester F. Liszta, Czech Barok Ensemble. Účinkovala so symfonickými orchestrami Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Orchester Štátnej opery Banská Bystrica. Spolupracovala s poprednými dirigentmi – John Toll, Stephen Stubbs, Peter van Heyghen, Andrew Parrott, Nigel Perrin, s ktorými sa sólisticky predstavila vo vokálno-inštrumentálnych kompozíciach M. A. Charpentiera, A. Vivaldiho, J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Schuberta a F. Liszta. Premiérovala aj niekoľko skladieb súčasných slovenských skladateľov, ako napr. J. Hatrík, D. Matej, Ľ. Bernáth, I. Parík, T. Boroš a i. Od roku 2011 sa venuje aj pedagogickej činnosti.

David Danel / Po absolvovaní Janáčkovho konzervatória v Ostrave v odbore hra na husliach pokračoval v štúdiách na Umelecko-pedagogickej fakulte Ostravskej univerzity. Získal viacero ocenení na domácich súťažiach v hre na husliach a v hre v sláčikovom kvartete. Pôsobil v Janáčkovej filharmónii Ostrava, v Pražskej komornej filharmónii a je stálym členom Ostravskej bandy. V roku 2005 založil fama Q a od roku 2009 je umeleckým vedúcim a huslistom ansámblu Prague Modern, ktorý v roku 2014 získal prestížne ocenenie Coup de Coeur Akadémie Charles Cros za CD Dai Fujikura – Pascal Gallois conducts Prague Modern. Na Konzervatóriu Jaroslava Ježka pôsobil ako pedagóg hry na husliach a viole. Je pravidelným lektorom Crescendo Summer Institute of the Arts v Tokaji a ako lektor/hráč spolupracuje taktiež s VENI ACADEMY. So sólovými koncertmi vystúpil na festivaloch Contempuls Praha, Večery novej hudby v Bratislave, Afyonkarahisar Müsik Festivali v Turecku, Teheran Contemporary Music Festival, MusicOlomouc, Forfest Kroměříž a i.

Ronald Šebesta / Po štúdiách v Bratislave (VŠMU) a Boulogne (Francúzsko) začal svoju kariéru v roku 1993 ako 1. klarinetista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Od roku 1996 zastával rovnakú pozíciu v komornom orchestri mesta Bratislavy Cappella Istropolitana. Jeho hudobné záujmy týkajúce sa súčasnej hudby ho viedli k spoluzaloženiu VENI ensemblu pre súčasnú hudbu (1988), neskôr potom experimentálnych súborov pre improvizovanú hudbu Vapori del Cuore (1995 – 2004) ako aj slovensko-rakúskej skupiny DON@U.com (2004). Počas rokov 1997 – 2004 založil a umelecky spoluformoval komorný súbor Opera Aperta ensemble. Dlhoročne spolupracuje s klaviristkou Norou Škutovou vo formácii Duo Eliason (1990). V posledných rokoch úzko spolupracuje najmä so svojím bratom Róbertom na poli historicky poučenej interpretácie, kde je ich hlavným projektom LOTZ trio dobových basetových rohov (2004).

Ivan Šiller / Študoval hru na klavíri v Bratislave (VŠMU) a Gente (Kráľovské konzervatórium), ako štipendista v USA (Tanglewood Music Center), Kanade (Banff Centre for the Arts) a v Nemecku (Ferienkurse für Neue Musik Darmstadt). Venuje sa interpretácii súčasnej hudby, ensemblovej i sólovej hre a hudobnej reinterpretácii výtvarných diel. Rád spolupracuje s inými hudobníkmi, s ktorými formuje rôzne zoskupenia – Cluster ensemble, Ensemble Ricercata alebo Prague Modern. Spoluvytvára alternatívne „vzdelávacie inštitúcie“ – študentský projekt VENI ACADEMY či sériu detských workshopov SoundOrchestra – zamerané na improvizáciu, grafické partitúry a experimentálnu hudbu. Predsedá slovenskej sekcii Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM – Slovak section), s ktorou pripravil hudobný počin roka 2013 – ISCM World New Music Days. V roku 2016 bol Cluster ensemble za svoje debutové CD nominovaný na cenu za umenie Nadácie Tatra banky, na Krištáľové krídlo a cenu Radio Head Awards.

Kapacita je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk).
Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 18.45 hod.).

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo.

Návštevníci hromadných podujatí sú povinní dodržiavať:
– pri vstupe mať na sebe rúško, dezinfikovať si ruky a dodržiavať rozostupy.

Koncert sa koná v rámci projektu InMusic – celoročná činnosť 2021, ktorý z verejných zdrojov podporil ako hlavný partner Fond na podporu umenia.
S podporou SOZA. S finančným príspevkom Hudobného fondu.

Foto: Marek Jančúch / Rosenfeldov palác