JWQ (Janoušek-Wróblewski Quartet)

10.11.2022 / 19:00

JWQ je akustický kvartet kombinujúci improvizovanú hudbu s kompozíciami z dielne oboch dychárov.
Kvartet bol pôvodne zásadne ovplyvnený newyorským jazzovým downtownom (Sex Mob, Medeski-Martin-Wood, Bobby Previte, Ray Anderson, Marty Ehlrich), postupom času sa táto priama inšpirácia čiastočne vytratila a z kvarteta sa stal súbor kradnúci z toľkých zdrojov až je to hanba.
Skladby sú eklektické, hudba čerpá z rôznych tradícií, všetko je prepojené totálnou improvizáciou.
V októbri 2022 súbor vydal druhý album: Vystresovaný medvídek koala na pokraji sil se hledaje štěstí náhodně upálí v lesním požáru
https://marecords.bandcamp.com/
V marci 2019 súbor vydal debutový virtuálny dvojalbum Svatby/Plesy:
https://jwquartet.bandcamp.com

Štěpán Janoušek – trombón
Michal Wróblewski – saxofón
Miloš Klápště – kontrabas
Jan Chalupa – bicie

Štěpán Janoušek je už niekoľko rokov učiteľom trombónu na Konzervatóriu Jaroslava Ježka, ďalej príležitostne vyučuje na Frýdlantskej a Pražskej jazzovej dielni.
Zvíťazil v celosvetovej trombónovej súťaži J.J. Competition, ako trombonista a spevák pôsobí v kapelách Marz, Skety, Concept Art Orchestra, Jazzdock Orchestra, je členom divadelnej spoločnosti Farma v jeskyni, spolupracuje so súborom súčasnej hudby Berg ako člen orchestra aj ako sólista.

Michal Wróblewski je saxofonista, ktorý okrem JWQ vedie telesá E Converso, Nejtek-Klápště-Wróblewski, Swomp a nórsko-české trio KIAP, ktoré založil pri štúdiách v Osle. Okrem toho je členom improvizačného dua Karm (s nemeckým gitaristom Torstenom Papenheimom) a gipsy-jazzovej kapely Futur Swing.
Ďalej pôsobí ako skladateľ súčasnej hudby, dramaturg festivalu Jazz Goes to Town a pedagóg (HAMU, JAMU, Konzervatórium Jaroslava J

Miloš Klápště je basista, ktorý v súčasnej dobe pôsobí v kapelách Anety Langerovej, Doroty Barovej, Beaty Hlavenkovej a súboru Tryptych. V minulosti spolupracoval napríklad s Nerez, Richardom Mulerom, Sisou Feherovou alebo kapelou Voila. Okrem kontrabasu hrá aj na basovú gitaru a syntetizátory.

Ján Chalupa je vyhľadávaným bubeníkom. Spolupracuje s divadelným spolkom Farma v jeskyni, je členom súborov Talaqpo, E Converso, častým hosťom Pražského improvizačného orchestra, predtým bol členom kapely Jananas. Študoval na JAMU, HAMU a Konzervatóriu Jaroslava Ježka, tiež pôsobí ako pedagóg.

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo.Foto: Rosenfeldov palác