Mayas / Buck / Vrba

09.02.2023 / 19:00

Traja výrazní improvizátori, Magda Mayas, Tony Buck a Peter Vrba, ktorých spája neovládateľná chuť vydávať sa za hranice možností vlastných hudobných nástrojov a túžba skúmať ich zapájaním do nových súvislostí a vytváraním nových kontextov ďalšími prostriedkami, akustickými i elektronickými.

V prípade Magdy Mayas ide o klavír – za viac ako 25 rokov aktívnej umeleckej dráhy si postupne vytvorila osobitý hudobný jazyk, ktorý vzniká hrou na vonkajšej aj vnútornej časti nástroja. Pred niekoľkými rokmi pribudol do jej repertoáru klavinet, elektrický klavír zo 60. rokov s charakteristickým surovejším a mohutnejším zvukom – a teda celou novou zvukovou doménou. Oba nástroje zároveň rôznymi spôsobmi amplifikuje, nastavuje a pretvára.

Bubeník Tony Buck z legendárneho tria The Necks patrí medzi najzaujímavejšie austrálske „vývozné artikle“. Má za sebou nespočetné množstvo skúseností a medzinárodných spoluprác ako hudobník, producent aj vizuálny umelec a rovnako ako Mayas rád prekračuje hranice „svojho“ nástroja. To dokazuje ako na sólových albumoch, v ktorých využíva field recordings, skreslené zvuky gitary a ďalšie prvky, aj počas svojich vystúpení, ktoré majú vďaka výtvarnému či scénografickému spracovaniu podobu celistvej umeleckej inštalácie, čím vzdáva hold tradícii rockovej avantgardy.

Prekračovanie možností svojho nástroja v prípade posledného člena tria dokladajú ako jeho experimenty prepájania niekoľkých trúbok dohromady, využívanie všemožných preparácií či zapájanie nástroja do zostavy modulárneho syntetizátora, ale aj pôsobenia v kapele Poisonous Frequencies, kde Vrba skúma možnosti elektrifikovanej trumpety ako maskovanej gitary.

Vstup: 4,00 Eur (dospelí – 18+) / 2,00 Eur (študenti – ZŠ, SŠ, VŠ)
Deti (do veku 6 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo

Foto: Rosenfeldov palác