Mike Parker’s ‚Meta‘ Quartet

02.10.2019 / 19:00

Mike Parker ‚Meta‘ Quartet je nový projekt newyorského rodáka, basgitaristu a skladateľa Mike Parkera. Kým jeho predchádzajúce projekty nikdy nezahrňovali klavír alebo gitaru, ‚Meta‘ Quartet je zastúpený klaviristom Mateusz Palka, ktorý dodáva Parkerovým skladbám nové farby. Parkerova hudba bola kritikmi opísaná ako „dômyselná syntéza všetkých hudobných žánrov“ a jeho kompozície čerpajú z tak rozsiahlych vplyvov ako Charles Mingus, Radiohead, Maurice Ravel, Led Zeppelin, John Coltrane a David Bowie.

Hoci je kvartetový projekt relatívne nový, dlhá história spolupráce Parkera s každým členom vedie k jedinečne súdržnej jednotke.

Mike Parker – kontrabas, kompozície
Mike, rodák z New Yorku, začal svoju profesionálnu kariéru vo veku 17 rokov, keď hrával funk a rockové koncerty v kluboch v New Yorku. Teraz, vo veku 30 rokov, cestuje po celej Európe a Amerike s jazzovými aj rockovými skupinami. Vyhral niekoľko medzinárodných súťaží a cien, študoval a hrával s niektorými z najväčších živých hudobníkov a zaznamenal 4 albumy svojich vlastných skladieb. Mike navštevoval Skidmore College, kde študoval vývojovú psychológiu a hudbu a jeden semester v zahraničí študoval Jazz Bass na Konzervatóriu van Amsterdam. Po maturite s najvyššími vyznamenaniami cestoval po celej Európe a potom sa usadil v poľskom Krakove.

Mateusz Palka – klavír
Mateusz, ktorý sa narodil v poľskom Krakove, začal hrať na klavíri už ako päť ročný. Počas svojej mladej profesionálnej kariéry cestoval po Európe a koncertoval vo Francúzsku, Taliansku, Rakúsku, Švajčiarsku, Chorvátsku a Českej republike. Získal magisterský titul na Krakovskej hudobnej akadémii, kde sa zúčastňoval workshopov s takými zvučnými menami ako Chick Corea, Kenny Garret, Dave Liebman, Billy Hart a mnohými ďalšími. V roku 2013 získal Grand Prix na medzinárodnej súťaži Azoty Tarnow za kvarteto s gitaristom Szymonom Mikou.
Palka a Parker spolu hrajú od roku 2012 v rôznych skupinách.

Sławek Pezda- saxofón
Pezda hrá s Parkerom viac ako 6 rokov ako člen projektov „Trio Theory“, „Unified Theory“ a teraz „Meta“. Slawek Pezda sa narodil v poľskom meste Kolbuszowa a získal magisterský titul na Krakovskej akadémii hudby v odbore jazz a moderná hudba. Po 10 rokoch hrania altového saxofónu sa Pezda rozhodol prepnúť na tenor a čerpať inšpiráciu od takých saxofonistov, ako sú Mats Gustafsson, Evan Parker, John Coltrane, Pharaoh Sanders a Albert Ayler.

Damian Niewinski – bicie
Niewinski je absolventom Hudobnej akadémie v Katoviciach a Vysokej školy múzických umení v Krakove, získal magisterský titul v jazzovom odbore. Spolupracoval s takými vynikajúcimi umelcami ako Janusz Muniak, Marek Bałata, Adam Kowalewski, Piotr Żaczek a mnoho ďalších. Bol originálnym bubeníkom v projekte Parker ‚Unified Theory‘ a odohrali stovky koncertov po celej Európe ako člen ‚Nat Osborn Band‘. V súčasnosti tiež spolupracuje s Flue, Wojciechom Klichom, „Trzym“, Teatrom Witkacym v Zakopanom a je žiadaným hudobníkom.

Viac tu:
http://www.mptheory.com/

Foto: Marek Jančúch