Sisa and the Grey Pigeon for 53 strings

16.05.2019 / 19:00

Mária Kmeťková je absolventka Vysokej školy muzických umení v Bratislave. Už počas štúdia na Konzervatóriu v Bratislave sa v roku 2006 stala absolútnou víťazkou Súťaže slovenských konzervatórií v hre na harfe.
V sólovej oblasti sa venuje najmä súčasnej klasickej hudbe 20. a 21. storočia, no neustále sa pokúša hľadať nové spôsoby sebavyjadrenia cez čo najširšiu paletu skladieb rôznych žánrov i období.

Medzi „menej klasické“ projekty patrí okrem spolupráce so speváčkou, klavíristkou a skladateľkou Andreou Bučko napríklad trio Cinnamon, alebo duo s Pavlom Berezom, kde ťažiskom ich spolupráce je najmä interpretácia autorských skladieb Sisy Michalidesovej.

Okrem koncertnej činnosti pôsobí i ako štúdiový hráč a príležitostne hosťuje v mnohých slovenských i zahraničných orchestroch.

Pavol Bereza patrí medzi popredných slovenských gitaristov. Okrem dlhoročnej spolupráce so špičkou slovenskej jazzovej scény, (Milo Suchomel, Erik Rothenstein, Adriena Bartošová, Sisa Michalidesová) je Pavol Bereza vďaka svojej žánrovej neohraničenosti i súčasťou mnohých netradičných spoluprác a fúzií. Okrem bohatej koncertnej činnosti pôsobí aktívne i ako štúdiový hráč.

Duo pozostávajúce z harfy a gitary prináša symbiózu nevšednej kombinácie dvoch strunových nástrojov. Práve intimita súznenia samotných strún vnáša do hudby nielen rozmanité odtiene polôh farebnosti súzvuku týchto nástrojov, ale i prazvláštnu emočnú esenciu.

V projekte „Sisa and the grey pigeon for 53 strings“ predstavujú kompozície Sisy Michalidesovej v nových, komornejšie ladených aranžmánoch.

Viac tu: https://www.harfistka.sk/spolupraca/pavol-bereza/

Viac tu: https://www.harfistka.sk/o-mne/

 

Foto: Marek Jančúch