Spevácky zbor Máj mesta Žiliny

05.10.2023 / 17:00

Zbor bol založený v roku 1984 pod hlavičkou Občianskeho výboru na Hlinách VI v Žiline. Založil ho Cyril Poljak. Za dva roky od svojho vzniku získal zbor diplom na Súťaži miešaných zborov v Banskej Bystrici za III. Pásmo.
Po tomto úspechu bol zbor uvedený pod PKO Žilina pod názvom Spevácky zbor Máj, ktorý nesie až dodnes. Počas svojho pôsobenia bol zbor ocenený u nás i v zahraničí.
Rok 1989 – 1. miesto na Prehliadke miešaných zborov v Martine
Rok 1991 – 1. pásmo na Trnavských zborových dňoch
Rok 2001 – strieborné pásmo na medzinárodnej súťaži v Námestove.
Od roku 1997 je zriaďovateľom zboru Máj Mestský úrad v Žiline a doteraz účinkuje pod hlavičkou Spevácky zbor Máj mesta Žiliny.Od svojho vzniku mal zbor štyroch dirigentov. V súčasnosti vedie zbor Anastázia Orolínová, Dis. Art., korepetítor Eva Sršňová.Rozsiahly repertoár zboru tvoria skladby svetské, cirkevné, a ľudové od domácich a zahraničných autorov, čo im umožnilo účasť na mnohých podujatiach doma aj v zahraničí – Adventné spevy Praha v roku 2009, ďalej koncerty v Poľsku, Rakúsku a Chorvátsku, Staromestské slávnosti v Žiline, Festival seniorov v roku 2015, Veľkonočný koncert v Katedrále najsvätejšej Trojice v tom istom roku.Slávnostný koncert k 30. výročiu vzniku zboru sa konal v roku 2014 v Evanjelickom kostole v Žiline, v roku 2016 a 2017 účasť na koncerte Integrácia seniorov v Aréne Poprad.
V súčasnosti sú ich možnosti čiastočne obmedzené vzhľadom na vekový priemer ich členov, ale majú možnosť sa situácii prispôsobiť a zatiaľ sa im to darí.

Zoznam skladieb, ktoré na koncerte zaznejú, zverejníme už čoskoro.

Vstup: 4,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Deti do 6 rokov, seniori a ZŤP – vstup zadarmo.

Foto: Rosenfeldov palac