Treetop

24.11.2022 / 19:00

Hudba tria Treetop by sa dala popísať ako súdobý komorný jazz.
Tvorí ho český akordeonista žijúci v Berlíne Vojta Drnek, pražský trombonista Richard Šanda a bratislavský kontrabasista Michal Šelep.
Toto unikátne zloženie nevzniklo z potreby prísť za každú cenu s niečím šokujúcim a nevšedným, ide predovšetkým o prirodzené zoskupenie troch ľudí, ktorí si hudobne aj ľudsky rozumejú a vzájomná spolupráca ich inšpiruje.
Pôvodný autorský repertoár tria je rozmanitý, pojíma vplyvy jazzu, ľudovej hudby, klasickej hudby aj kompozičných postupov súčasnej hudby.Ich debutový album Treetop (Animal Music, 2021) je oceňovaný českými aj zahraničnými publicistami, získalo nomináciu na cenu Anděl v kategórii jazz a druhé miesto v ankete Českého rozhlasu – najlepší jazzový album roku.Vojta Drnek – akordeón
Richard Šanda – trombón
Michal Šelep – kontrabas

Richard Šanda (CZ) – trombón
Trombonista a skladateľ žijúci v Prahe. Aj napriek svojmu mladému veku je veľmi vyhľadávaným a skúseným hráčom, pôsobiacim v popredných českých big bandoch, mimo iné Concept Art Orchestra (s ktorým nahral anjelskú dosku Prague Six), Rozhlasový Big Band Gustava Broma či Jazz Dock Orchestra. V novembri 2016 bol Českým rozhlasom nominovaný do Euroradio Jazz Orchestra ako leader trombónovej sekcie. Časť svojho štúdia strávil v Holandsku na Conservatorium van Amsterdam, kde mimo iné spolupracoval s Bobom Mintzerom, Robinom Eubanskym alebo Nilsom Wogramom. V roku 2019 bol vybraný do JM Jazz World Orchestra pod taktovkou Luisa Bonilly, aby sa zúčastnil európskeho turné. Zahral si tiež po boku Lionela Louekeho, keď bol súčasťou ansámblu Luboša Soukupa. Ďalšie významné spolupráce: Miroslav Vitouš, Billy Cobham, Richard Bona, Kurt Elling, Ed Partyka, Ben Wendel, Bart van Lier, Tommy Smith, David Dorůžka a ďalší.

Michal Šelep (SK) – kontrabas
Basista a producent z Bratislavy. Po štúdiu basgitary v USA na workshopoch u Victora Wootena a Anthonyho Wellingtona sa vrátil späť do Európy aby sa venoval štúdiu kontrabasu. Vďaka svojmu širokému žánrovému rozsahu (Hip Hop, Pop, Jazz, Avantgarda) je Michal momentálne jedným z najžiadanejších basistov na Slovensku. Spolupracuje s najlepšími muzikantami na Slovensku, sú nimi Martin Valihora, Marcel Buntaj, Peter Lipa, Zuzana Mikulcová a mnohí ďalší. Je dvojnásobným držiteľom ceny Radio_head awards v kategórii Hip-Hop/Rap/R’n’B 2017 za dosku Pohľady kapely Solid Move a v kategórii Jazzová hudba 2018 za dosku Common Playgrounds kapely Tibor Feledi Kairos Quintet.

Vojta Drnek (CZ) – akordeón
Akordeonista a skladateľ Vojta Drnek vyštudoval klasický akordeón na konzervatóriu v Ostrave a jazzový akordeón na JAMU v Brne. Absolvoval tiež ročnú stáž na Anton Bruckner Privatuniversität v Linci, kde sa stretol a spolupracoval s Peterom Herbertom, Aydinom Esenom, Stephanom Braunom a ďalšími. Ako interpret a improvizátor sa zaoberá pestrou paletou žánrov, moderným jazzom v triu Treetop, swingom v kapele Hot Brew, súčasnou improvizáciou vo svojom sólovom projekte. Ako sideman pôsobí v nórsko-českom NOCZ & choir, je súčasťou Ensemble Opera Diversa, orchestra Janáčkovej opery v Brne, s Marianom Friedlom nahrával dosku 11 podôb lásky (Indies Scope, 2020). Interpretuje tiež súčasnú vážnu hudbu v spolupráci s českými a rakúskymi skladateľmi. Okrem svojich hudobných aktivít je tiež manažérom, je spoluzakladateľom, dramaturgom a manažérom labelu pre jazz, improvizovanú a experimentálnu hudbu Ma Records a ako stážista pracuje na rôznych projektoch tiež v berlínskej značke Heartcore Records známeho gitaristu Kurta Rosenwinkela.

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo.