Krst knihy a premietanie: Pivo u Chárona / Ondrej Kalamár – Voda čo ma drží nad vodou (Réžia: T. Magnusek, 2019)

19.12.2019 / 17:00

Voda, ktorej nikto neveril

KRST KNIHY: Pivo u Chárona

Kniha bola predlohou pre biografický film o básnikovi a textárovi Jožovi Urbanovi, ktorý napísal text známej piesne Voda, čo ma drží nad vodou.

O autorovi:
Ondrej Kalamár – spisovateľ, poet, aforista
Narodil sa 11.5.1958 vo Zvolene, kde žije doteraz.
Je spoluzakladateľom Združenia internetových autorov Pars Artem, glosátorom pre rádio Regina BB, publicistom a spisovateľom. Od roku 2002 vedie literárny klub ZVOLIK.

Tvorba:

Próza:
Pivo u Chárona /s Jožom Urbanom/ , 2014

Poézia:
Bezdotyková fáza času, 1995
Moje potichu, 2011
Vstup na vlastné bezpečie, 2016

Aforizmy:
O.K.mihy, 2012
Vypadnuté z o.k., 2013
O.kom o.čom, 2015
Od o.k. do booka, 2017
K.O. od O.K. , 2018

Scenár:
Spoluautor filmového scenára k filmu o Jožovi Urbanovi „Nad vodou“, 2019

PREMIETANIE: Voda, čo má drží nad vodou

Film o najväčšej legende (česko)slovenskej poetickej scény – Jozefovi Urbanovi. Úsmevno – dramatický príbeh jedného z najväčších slovenských básnikov, predstaviteľa takzvanej stratenej generácie. Autora libreta k muzikálu Kráľ Dávid a mnohých známych piesňových textov, ako napríklad Vráť trochu lásky medzi nás, (Money Factor), Len s ňou (Miro Žbirka), ale hlavne Voda čo ma drží nad vodou (Elán). Básnika, ktorý bol aj človekom a ktorý bol zároveň aj svojim vlastným protikladom. Génia, ktorý jednoducho síce nebol schopný vyrovnávať sa s nástrahami každodennosti, ale už v svojej tridsiatke bol maturitnou otázkou. Človeka číreho, ako diamant, ale zároveň niekedy aj takého ostrého. Film zachytáva obdobie od nástupu na poetickú scénu, ale hlavne posledných sedem rokov jeho búrlivého života. Jeho lásky, nádeje, sklamania, pády a vzostupy a boj so svojimi vnútornými démonmi. Vrcholí práve napísaním textu Voda čo ma drží nad vodou, popisuje autentické okolnosti jeho vzniku i obrovské nádeje, ktoré doň autor vkladal. Textu piesne, ktorej sa on už nedožil a tragicky zahynul pri autohavárii

Réžia: Tomáš Magnusek
Predloha: Ondrej Kalamár (kniha)
Scénar: Ondrej Kalamár, Tomáš Magnusek
Kamera: Pavel Mědílek
Hudba: Lukáš Černý
Hrajú: Roman Pomajbo, Robert Roth, Andrea Kerestešová, Ondrej Kalamár, Martin Dejdar, Tomáš Magnusek, Jan Kanyza, Miloslav Mejzlík, Jiří Wohanka, Svatopluk Skopal, Adela Vinczeová, Vašo Patejdl, Lukáš Latinák, Oľga Záblacká, Jaroslav Kepka, Zdenka Procházková, Robert Cejnar, Eva Toulová

Nevhodné pre maloletých do 12 rokov.

Kapacita sály je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk). Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 16.45 hod.).
Po naplnení kapacity bude sála uzatvorená, ďakujeme za pochopenie.

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zdarma.

Foto: Marek Jančúch