PREDNÁŠKA: Karneval Joana Miróa / MALÉ DEJINY UMENIA ALEBO LETO S UMENÍM 3

19.07.2023 / 17:00

Karneval Joana Miróa
Prednáška

Joan Miró bol španielsky maliar, grafik, sochár a keramik. Umelca inšpirovala katalánska kultúra, z ktorej vzišiel. Jeho raná tvorba bola ovplyvnená najmä fauvistickým a kubistickým maliarstvom. Najviac mu však učarovala surrealistická automatická kresba.
Jeho pokus dať na papier tajomné pôsobenie podvedomia inicioval André Masson, s ktorým sa stretol v Paríži, ktorý často navštevoval a neskôr sa i usadil. Hoci ho často charakterizovali ako bezstarostného umelca, v jeho diele cítiť aj silný prvok surovosti a v jednom období sa dokonca prihlásil k takmer dadaistickému úsiliu zničiť obraz.
Joana Miróa, jeho život a tvorbu inšpirovanú surrealizmom a technikou automatizmu, ktorá dodávala jeho dielam, pripomínajúcim skôr detské čmáranice, pestrosť predstaví Kristína Hermanová. Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami.

Mgr. Kristína Hermanová vyštudovala Dejiny umenia na Masarykovej univerzite v Brne a Učiteľstvo umelecko – výchovných a výchovných predmetov, program estetická výchova na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti viedla prednášky o fotografií a dejinách umenia na Univerzite tretieho veku (UNIZA). V súčasnosti pracuje ako kurátorka v Považskej galérií umenia v Žiline a kurátorka v nezávislej galérií A7 Gallery v Banskej Bystrici.

Malé dejiny umenia alebo leto s umením 3 nadväzuje na úspešné prvé dva ročníky, počas ktorých sa podarilo predstaviť návštevníkom rôznych umelcov a umelecké skupiny, ktoré existovali počas obdobia, kedy žila rodina Rosenfeldovcov a ich vzťah k umeniu sa odrazil na architektúre paláca, ktorý dali postaviť. Predstavovanie umelcov cez tvorivé edukačné aktivity širokej verejnosti, ktorí žili a tvorili v rovnakom čase ako Rosenfeldovci, je opäť zámerom celého projektu.

Na tomto ročníku si predstavíme umelcov ako Henri Rousseau, Emil Nolde, Paul Klee a Joan Miró. Poďte s nami nazrieť za oponu tvorivého procesu týchto umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia. Vítaní sú všetci, ktorí majú chuť spoznávať umenie.

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, +421 41 7649 692). Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu.

Vstup zdarma.

Malé dejiny umenia alebo leto s umením 3 sú súčasťou festivalu Ignácove dni v Rosenfeldovom paláci.
Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

Foto: Rosenfeldov palác