WORKSHOP pre dospelých: Karneval Joana Miróa / MALÉ DEJINY UMENIA ALEBO LETO S UMENÍM 3

19.07.2023 / 18:45

Karneval Joana Miróa
Workshop pre dospelých

Joan Miró, bol jedným z najväčších surrealistov, našiel cestu z neznámych uličiek podvedomia, našiel nesmiernu silu symbolov a kombinácií farieb.
Od ostatných surrealistov sa však odlišoval v tom, že nevyužíval vidinu snov, halucinácií, hystérie a šialenstva k preniknutiu do hĺbky podvedomia, on sa nechával viesť svojou predstavivosťou.
V Paríži nemal peniaze ani na jedlo, za deň sa živil len niekoľkými suchými figami. Bol príliš pyšný, aby žiadal svojich priateľov o pomoc, tak len sedel hodiny vo svojom štúdiu, zízal do steny a potom len maľoval na kus papiera alebo plátna vedený predstavivosťou vyvolanou hladom.
Nazrite aj vy za oponu tvorby Joana Miróa s Andrejom Mazúrom. Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami.

Mgr. art. Andrej Mazúr študoval na Strednej umeleckej škole v Kremnici 1998-2002 a v rokoch 2002-2008 na VŠVU v Bratislave, odbor voľnej grafiky a ilustrácie u Prof. Dušana Kállaya. V tvorbe sa venuje ilustrácií, voľným grafickým technikám, leptu, suchej ihle, serigrafii, linorytu.
V grafických listoch sa často vracia ku kresťanskej ikonografii a symbolike.
Žije a tvorí v Žiline, kde sa venuje i pedagogickej činnosti na Súkromnej škole umeleckého priemyslu.

Malé dejiny umenia alebo leto s umením 3 nadväzuje na úspešné prvé dva ročníky, počas ktorých sa podarilo predstaviť návštevníkom rôznych umelcov a umelecké skupiny, ktoré existovali počas obdobia, kedy žila rodina Rosenfeldovcov a ich vzťah k umeniu sa odrazil na architektúre paláca, ktorý dali postaviť.

Predstavovanie umelcov cez tvorivé edukačné aktivity širokej verejnosti, ktorí žili a tvorili v rovnakom čase ako Rosenfeldovci, je opäť zámerom celého projektu. Na tomto ročníku si predstavíme umelcov ako Henri Rousseau, Emil Nolde, Paul Klee a Joan Miró.
Poďte s nami nazrieť za oponu tvorivého procesu týchto umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia.
Vítaní sú všetci, ktorí majú chuť spoznávať umenie.

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, +421 41 7649 692). Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu.

Vstup zdarma.

Malé dejiny umenia alebo leto s umením 3 sú súčasťou festivalu Ignácove dni v Rosenfeldovom paláci.
Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

Foto: Rosenfeldov palác