Naživo s Vladimírom Majtanom_online

29.10.2020 / 17:00

V septembri to boli už štyri roky od rekonštrukcie Národnej kultúrnej pamiatky, jednej z najkrajších architektonických skvostov, Rosenfeldovho paláca.

Mestský palác, pomenovaný po majiteľovi, žilinskom bankárovi, Ignácovi Rosenfeldovi, bol postavený v r. 1907 podľa návrhu architekta Nicoletta Rautera. Je jednou z najkrajších pamiatok v meste a najväčšou kultúrnou pamiatkou v majetku mesta (vyhlásená bola v r. 2009). Zachoval sa takmer v pôvodnom stave s mnohými umelecko-remeselnými detailmi, akými sú napríklad okenné a dverné výplne s ozdobnými kovovými mrežami, drevené obklady stien, štukatérska výzdoba interiérov, pôvodné svietidlá, vitrážové leptané sklá okien, monumentálne hlavné schodisko s mramorovým zábradlím, kovové zábradlie zadného schodiska, ale aj kovaný plot s hlavnou bránou. Okrem pamiatkových, umeleckých, výtvarných a architektonických hodnôt je hodnotný i z hľadiska ucelenosti diela a spoločenského významu. Svojím významom prekračuje hranice Slovenska.

O histórii majestátnej budovy, o tom ako prebiehala rekonštrukcia, ako sa reštaurovala štuková výzdoba interiéru, a či všetko prebehlo podľa pravidiel pamiatkového úradu, nám porozpráva Vladimír Majtan.

Vysielanie sa uskutoční vo štvrtok, 29. októbra o 17:00 formou živého prenosu na FB stránke Rosenfeldovho paláca.

Záznam zo živého rozhovoru:
https://www.facebook.com/rosenfeldovpalac/videos/1325804467751038/