Naživo z ateliéru / Stano Lajda_online

18.02.2021 / 17:00

Akademický maliar Stano Lajda patrí k popredným výtvarníkom žilinského regiónu. Jeho dielo tvoria desiatky portrétov, kvetinových zátiší, krajinomaľby okolia Žiliny a prírodných krás Slovenska.
Ilustroval viac ako štyridsať kníh, prevažne určených deťom, je autorom monumentálneho cyklu diorám a kresieb živočíchov pre stálu expozíciu Biodiverzita a paleontológia v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.
Avšak najdôležitejšiu časť jeho tvorby predstavujú obrazy s príbehom, figurálne kompozície s nezameniteľným rukopisom a osobitým zmyslom pre iróniu a humor.
V celej tvorbe Stana Lajdu sa prelína silné prepojenie s dielom majstra talianskej vrcholnej renesancie Leonarda da Vinci. Týmto vzťahom si od viacerých vyslúžil prívlastok „Slovenský Leonardo“.
A my sa s kurátom Rosenfeldovho paláca Palom Chomom vyberieme preskúmať zátišia ateliéru, kde Stano Lajda tvorí.
Porozprávame sa ako vznikala „rekonštrukcia“ Poslednej večere, čo má umelec v pláne v blízkej budúcnosti a mnoho ďalšieho.

Vysielanie sa uskutoční vo štvrtok, 18. februára o 17:00 formou živého prenosu na FB stránke Rosenfeldovho paláca. Budeme sa tešiť na Vašu online účasť a prípadné otázky v komentároch.