NOC VEDY 2024

27.09.2024 / 09:00

Európska noc vedy je najväčším vedeckým festivalom na Slovensku, ktorý inšpiratívnym a jedinečným spôsobom prináša novinky a informácie zo sveta výskumu a inovácií. S novým názvom nadväzuje na úspešnú tradíciu podujatia Noci výskumníkov.

Okrem hlavného dejiska, ktoré bude prebiehať v OC Mirage, budú pre vás pripravené prednášky aj v Rosenfeldovom paláci.

9:00-9:45
10:00-10:45

Mesiac / Mgr. Kristína Vlčková
Krajská hvezdáreň Žilina

V spolupráci s Krajskou hvezdárňou Žilina si v interaktívnej a hravej prednáške priblížime mesiac. Prejdeme si aké fázy mesiac má a zorientujeme sa v tom ako mesiac funguje.

Publikum pre koho je prednáška určená: žiaci I. stupňa základných škôl

12:00-12:45
Oceľoví giganti – námorná doprava / Doc. Ing. Andrej Dávid, PhD.
Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Katedra vodnej dopravy

Kvôli urýchleniu doby prekládky nákladu v námorných prístavoch, jeho ochrany pred poškodením, stratením alebo odcudzením sa v námornej doprave začali používať kontajnery. Námorná doprava je kľúčový druh dopravy v preprave nákladu na dlhé vzdialenosti medzi kontinentmi. Ročne sa týmto druhom dopravy prepraví až 80 % svetového nákladu. Prednáška bude zameraná na námornú dopravu, kontajnerové lode a ich vývoj, hlavné prepravné trasy kontajnerov v námornej doprave, najväčšie európske námorné prístavy a spôsoby zvyšovania priepustnosti.

Doc. Ing. Andrej Dávid, PhD. sa zaoberá rôznymi oblasťami v námornej a vnútrozemskej vodnej doprave (vodné cesty, námorné a vnútrozemské prístavy, ich technické vybavenie a technológie prekládky, námorná doprava a námorné kontajnery).

Publikum pre koho je prednáška určená: žiaci základných škôl, študenti stredných škôl

13:00-13:45
Prečo nie sú antibiotiká účinné proti vírusovým infekciám? / Emma Čačková
Radboud University, Holandsko

Na moju poslednú návštevu lekára som išla s jasnou predstavou. Predpíše antibiotiká a hotovo, o pár dní mi je lepšie. Avšak, nebolo to tak… Namiesto antibiotík som odchádzala s odporúčaním piť veľa tekutín, užívať vitamíny a ibuprofen. Stala sa podobná situácia už aj vám? Doktor vysvetlil, že ide o vírusovú infekciu, takže antibiotiká nepomôžu. Prečo? Prečo antibiotiká nemôžu pomôcť s vírusmi, ale iba s baktériami? Ako antibiotiká fungujú a aký je medzi vírusmi a baktériami vôbec rozdiel? A ako sa s nimi dokáže náš imunitný systém vysporiadať? Na tieto a mnoho ďalších otázok si odpovieme počas prednášky.

Emma Čačková má 21 rokov a študuje na Radboud university v Holandsku. Jej špecializácia je zameraná na medicínsku biológiu a výskum. Popri škole sa venuje rôznym projektom a aktivitám, medzi ktoré patrí napríklad Honours Academy. Už počas strednej školy sa zapájala do rôznych projektov. Bola súčasťou DASATO Academy a so svojím tímom vyhrala prvé miesto v celoslovenskej súťaži BioHackathon. Vo voľnom čase založila vedecko-popularizačný projekt zVedaVie. Aktuálne sa pripravuje na polročnú stáž vo výskumnom laboratóriu v Neapole.

Publikum pre koho je prednáška určená: študenti stredných škôl, dospelá neodborná verejnosť

14:00-14:45
Prečo sú si slovanské jazyky podobné? / Olga Khrastinova PhD. Žilinská univerzita, Ústav celoživotného vzdelávania

Všimli ste si že v slovenčine, češtine, poľštine alebo ruštine existujú rovnaké slová? Majú rovnaký alebo iný význam v rôznych jazykoch? Na tieto a iné otázky si odpovieme na našej prednáške. Pozrieme sa na to, čo majú slovanské jazyky spoločné a naopak, odlišné, ako sa tieto jazyky vyvíjali a ako to ovplyvňuje ich súčasný stav. Budeme hovoriť o interferencii, teda prenose poznatkov z jedného jazyka na druhý. Pomáha alebo skôr škodí interferencia pri výučbe cudzieho jazyka?

Olga Khrastinova PhD., je lektorka anglického a ruského jazyka na Žilinskej univerzite. Zaoberá sa problematikou vzniku nových slov v slovanských jazykoch. Medzi jej oblasti vedeckého záujmu patria interlingválna interferencia, neológia, sociolingvistika. Prednášajúca je autorkou viacerých vedeckých článkoch, zameraných predovšetkým na slovotvorbu a interferenciu v slovanských jazykoch.

Publikum pre koho je prednáška určená: študenti stredných škôl, dospelá neodborná verejnosť, dospelá odborná verejnosť