Biodromálny cyklus človeka I. / Katarína Nádaská

18.01.2022 / 17:00

Kultúrno – historická analýza zvykov a rituálov spojených so životom človeka.

Aké rodinné rituály mali naši predkovia? Kto bola kútnica, aké zákazy platili pre gravidnú ženu, ako prebiehal pôrod v minulosti? Prečo mala špecifické postavenie pôrodná babka, a čo to bol vigan? Aké prechodové rituály zažívali kedysi chlapci a dievčatá, a ako sa kedysi chodilo na vohľady? Ako vyzerala svadba v minulosti a prečo trvala 7 dní? Prečo sa pri pôrode, svadbe, ale i pohrebe používala ochranná mágia a tiež sprievody v maskách? A prečo nebožtíka vyťahovali z domu cez strechu?

Všetko o rodinných zvykoch, obradoch a rituáloch sa dozviete v prednáške historičky a etnologičky Kataríny Nádaskej, ktorá Vás bezpečne prevedie pestrým a farebným životom odohrávajúcim sa v rodinách našich predkov. Každý obrad si podrobne vysvetlíme a budeme sa tešiť aj na Vaše zvedavé otázky a poznatky.

Kapacita je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk).
Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 16.45 hod.).

Návštevníci hromadných podujatí sú povinní dodržiavať:
– pri vstupe mať na sebe respirátor, dezinfikovať si ruky a dodržiavať rozostupy.

Vzhľadom na aktuálne opatrenia môžu hromadné podujatia v Rosenfeldovom paláci navštíviť osoby spadajúce do skupiny OP, tzn. osoby plne zaočkované alebo osoby, ktoré prekonali COVID-19 za ostatných 180 dní.

Vstup zadarmo.