Snem, sultán a slon. Príbeh príchodu prvého slona

09.06.2020 / 17:00

Snem, sultán a slon. Príbeh príchodu prvého slona na Slovensko v roku 1552

Na prednáške PhDr. Michala Badu, PhD. z Historického ústavu SAV O prvom slonovi na Slovensku sa dozvieme, že slony sú naozaj veľké zvieratá a preto pri hľadaní za nimi nemusíme nájsť iba ženu, ale za určitých okolností aj manželku, svokru a starú mamu. Ďalej budeme objavovať súvislosti Žiliny s ostrovom Cejlón, Madridu s Bratislavu a amerických bombardérov s tureckým sultánom.

Dozvieme sa, že bitkou pri Moháči (1526) sa v našich dejinách oficiálne končí stredovek a nastáva doba raného novoveku. Ten v niektorých oblastiach života našincov priniesol naozaj radikálne zmeny, no v iných bol vývoj spoločnosti temer nebadaný. Prvé „plody“ raného novoveku si mohli naši predkovia vychutnať v podobe exotických jedál alebo na vlastnej koži ako tovar na trhu s otrokmi niekde na exotickom Balkáne…

Na prednáške navštívime zaujímavé kúty väzení, hostincov, hradov, palácov, námestí, ulíc a miest v habsburskej ríši, Európe i na moriach. Neopomenieme ani dešifrovanie symboliky darov a panovníckej propagandy v 16. storočí.

Naďalej je potrebné dodržiavať zvýšené hygienické štandardy, nutné rúško na tvári, dezinfekcia rúk – dezinfekčným zariadením v RP, dodržiavať soc. odstup. Ďakujeme za pochopenie.
Kapacita sály je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk). Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 16.45 hod.).

Po naplnení kapacity bude sála uzatvorená, ďakujeme za pochopenie.