Výročné zvyklosti / Fašiangy šialené

20.02.2020 / 17:00

Bujará zábava, fašiangové sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít a smažených šišiek, sýte jedlá, sladké pokušenia a občas i voľnejšie mravy. Korene fašiangových zvykov siahajú do dávnej minulosti slovanských pohanských rituálov. Fašiangy boli odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. Sú v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Zvyky a obrady fašiangového obdobia symbolizovali činnosti na zabezpečenie úrody a plodnosti.

Prečo sa v minulosti dospelí najviac sánkovali na fašiangy? Malo maskovanie svoj význam? Aké masky boli typické pre naše územie? Prečo sa kedysi robili svadby počas fašiangov? Odpovede na tieto otázky sa dozviete na prednáške historičky a etnologičky Kataríny Nádaskej.

Katarína Nádaská je autorkou niekoľkých desiatok odborných štúdií, najnovšie sa zaoberá výskumom čarodejníc na Slovensku, ktorých je vraj aj v tomto storočí dosť.
Venuje sa popularizácii vedy, najmä histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre. Odborne sa venovala náboženskej etnológii (ľudová religiozita, mariánsky kult a jeho prejavy), etnomedicíne, ľudovej mágii, výročným zvykom, vizuálnej antropológii, muzeológii a kultúrnemu dedičstvu.

Portrér etnologičky Kataríny Nádaskej:
https://www.youtube.com/watch?v=OZKkuS-Fx4Y

Kapacita sály je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk). Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 16.45 hod.).

Vstupné zadarmo.