Alois Nebel (réžia: Tomáš Luňák, 2011)

03.10.2018 o 18:00

Príbeh sa začína na jeseň roku 1989 na vlakovej stanici Biely Potok v Jeseníkoch, kde ako výpravca pracuje Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotár, ktorého z času na čas obostrie zvláštna hmla. Najčastejšie sa mu v nej zjavuje Dorothe (Tereza Voříšková), obeť násilného odsunu Nemcov po 2. svetovej vojne. Šedivé dni na stanici v Bielom Potoku lenivo ubiehajú a nevedomky odrátavajú koniec socializmu, zatiaľ čo výhybkár Wachek (Leoš Noha) spoločne so svojím otcom (Alois Švehlík) kšeftujú s dôstojníkmi sovietskej armády.
Malátnu atmosféru jedného dňa naruší príchod Nemého (Karol Roden), ktorý prekročí hranicu so sekerou v ruke, aby pomstil svoju matku. Halucinácie privedú Nebla nakoniec do blázinca a počas pobytu na psychiatrii príde o miesto výpravcu. Vydá sa hľadať inú železničiarsku prácu do Prahy, kde stretne svoju životnú lásku, toaletárku Květu (Marie Ludvíková). Po nedorozumení sa Nebel rozhodne vrátiť späť do hôr, aby tu znovu natrafil na Nemého a bol svedkom jeho súboja s tieňmi minulosti.

Adaptácia českého kultového komiksu (trilógie) „Alois Nebel“ autorov Jaroslava Rudiša a Jaromíra 99 prináša temný príbeh s atmosférou podobnou filmom ako Scanner Darkly, Sin City alebo Valčík s Bašírom, k realizácii ktorého použil režisér Tomáš Luňák po prvýkrát v českej kinematografii rotoskopiu, unikátnu technológiu kombinujúc kreslený a hraný film.

Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=w3pXE7BnYOc

Réžia: Tomáš Luňák
Scenár: Jaroslav Rudiš, Jaromír 99,
Komiksová predloha: Jaroslav Rudiša a Jaromír 99
Výtvarník: Jaromír 99

Kamera: Jan Baset Střítežský
Hudba: Petr Kružík, Ondřej Ježek
Architekt: Henrich Boraros
Kostýmy: Katarína Hollá
Strih: Petr Říha
Zvuk: Viktor Ekrt, Ondřej Ježek
Supervízor animácie a vizualizácie: Noro Držiak
Supervízor postprodukcie: Aleš Baumgartner
Hlavná animátorka: Pavla Dudová

Hrajú: Miroslav Krobot, Marie Ludvíková, Karel Roden, Leoš Noha, Alois Švehlík, David Švehlík, Tereza Voříšková, Ivan Trojan, Simona Babčáková a ďalší.