Munch – láska, duchovia a upírie ženy (r. Michele Mally, 2022)

09.11.2022 / 18:00

Nový pohľad na muža s výnimočným šarmom, vizionára a majstra.
Na svete nie je maliara, ktorý by bol taký slávny a súčasne tak málo známy ako Edvard Munch. Ak sa jeho expresionistický Výkrik stal ikonickým symbolom našej súčasnej úzkosti, zvyšok jeho tvorby sa utopil v prepadlisku času – fyzikálnej veličine, ktorá Muncha v jeho experimentálnej tvorbe tak fascinovala.
Teraz však v Osle, ktorému sa kedysi hovorilo Kristiania, nastáva zlom v našom poznaní tohto fascinujúceho umelca: nové Munchovo múzeum, otvorené v októbri 2021. Veľkolepý mrakodrap na fjorde nórskeho hlavného mesta je navrhnutý tak, aby obsiahol obrovské dedičstvo : 28 000 umeleckých diel vrátane obrazov, grafík, kresieb, zápisníkov, skíc, fotografií i jeho experimentov s filmom. Toto mimoriadne dedičstvo nám poskytuje výnimočný vhľad do mysle, vášní a umeleckej tvorby tohto génia zo severu.
Dokumentárny film Munch – láska, duchovia a upírie ženy vrhá nové svetlo na Edvarda Muncha, hlboko tajomného, ​​fascinujúceho muža, priekopníka a majstra pre všetkých, ktorí prišli po ňom. Súčasne je vizuálnou výpravou po Nórsku a cestou po stopách koreňov Munchovej umeleckej identity. Približuje divákom muža, ktorý sa pri svojom štúdiu ľudskej duše pokúsil preložiť emócie a svoju predstavu času na papier a plátno. „Nemaľujem to, čo vidím, ale to, čo som videl.“Réžia: Michele Mally
Scenár: Michele Mally, Arianna Marelli
Kamera: Marco Alfieri, Mateusz Stolecki
Filmom sprevádza: Ingrid Bolsø Berdal
Stopáž: 93 minút

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo.