Neruda (réžia: P. Larraín, 2016)

02.05.2018 o 18:00

Neruda (r. Pablo Larraín, 2016)

Príbeh perzekuovaného básnika a jeho nezmieriteľného nepriateľa, v ktorom nájde Neruda príležitosť stať sa symbolom slobody a literárnou legendou.

Píše sa rok 1948 a Studená vojna sa dostala k chilským hraniciam. Senátor Pablo Neruda obviňuje vládu zo zrady Komunistické strany, za čo ho prezident Gonzalez Videla zbavuje funkcie. Policajný prefekt Oscar Peluchonneau je poverený básnikovým zatknutým. Neruda sa pokúša spolu so svojou manželkou ujsť z krajiny, to sa mu však nepodarí a oba sú nútení sa viac ako rok skrývať. Inšpirovaný dramatickými udalosťami svojho nového života Neruda spisuje epickú zbierku básní Canto General (Veľký spev). V Európe medzitým legenda o prenasledovanom básnikovi silnie a umelci, vedení Pablom Picassom, sa dožadujú Nerudovho oslobodenia. Neruda však vidí tento boj so svojou nemesis Peluchonneauom ako príležitosť k znovuobjaveniu samého seba.

Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=o0QRD_x4EAw&feature=youtu.be

Réžia: Pablo Larraín │ Scenár: Guillermo Calderón │ Kamera: Sergio Armstrong │ Strih: Hervé Schneid │ Hrajú: Luis Gnecco, Gael García Bernal, Mercedes Morán, Diego Muñoz, Pablo Derqui, Michael Silva, Jaime Vadell a ďalší.

Jaz. verzia: španielsky, francúzsky s českými titulkami
Minutáž: 107 min.

Film lektorsky uvedie Alfréd Višný.