Perugino – večná renesancia (r. Giovanni Piscaglia, 2023)

19.06.2024 / 18:00

Talianska renesancia dala svetu umenia celý rad významných a dodnes pôsobivých umeleckých diel i mien. Maliar Pietro Perugino stojí síce trochu v tieni svojich slávnejších súčasníkov a žiakov, pre vývoj dobového umenia je ale nesmierne dôležitý a jeho fresky nájdeme napríklad aj na stenách Sixtínskej kaplnky v Ríme.

Dokument Perugino – večná renesancia si odbil svetovú premiéru v roku, kedy si pripomíname päťsto rokov od umelcovho úmrtia. Upomína tým jeho odkaz a vplyv – bol učiteľom velikánov akými boli Leonardo da Vinci, Michelangelo alebo Raffaelo.

Príbehom tohto výnimočného umelca svojej doby sprevádza taliansky herec Marco Bocci a spoločne s divákmi v kinách sa necháva okúzľovať diely talianskej renesancie v detailoch, ktoré nie je za bežných okolností v galériách možné vidieť. K téme hovorí mnoho historikov a pred divákom vzniká plastický obraz života nesmierne nadaného človeka a jeho doby. Film Perugino – večná renesancia režíroval Giovanni Piscaglia, ktorý už predtým uviedol snímky o Vincentovi Van Goghovi alebo filmovo preskúmal vzťah cisára Napoleona k umeniu.

Réžia: Giovanni Piscaglia
Kamera: Antonio Scappatura
Hudba: Lorenzo Esposito Fornasari
Hrajú: Marco Bocci
Stopáž: 80 minút

Trailer:

Vstup: 4,00 Eur (dospelí – 18+) / 2,00 Eur (študenti – ZŠ, SŠ, VŠ)
Deti (do veku 6 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo