Scandi 2020: Bacuľky (J. Kjeldsen, L. Detlefsen, 2019)

22.01.2020 / 18:00

V Škandinávii dochádza k revolúcii. Fat Front je príbeh o mladých škandinávskych ženách, ktoré už majú dosť seba-nenávisti a hanby a hrdo sa nazývajú FAT, TLSTÉ.
Vyžadujú rešpekt a uznanie v spoločnosti zameranej na stravu a zároveň zápasia s nedostatkom vlastnej hodnoty. Príliš dlho si nevážili svoje životy. Čakali, že prv, než si kúpia šaty, zájdu na diskotéku a nájdu lásku – musia schudnúť. To však neprichádzalo. Našli sa ale navzájom a objavili hnutie body positivity. Uvoľnili šunky a mľandravé stehná a použili svoje telá ako aktivistické nástroje. S provokatívnym tónom feminizmu a umeleckým prístupom k prirodzenej kráse tento film zmení spôsob, akým telá vnímame. Je to film o hanbe a povstaní, ale aj o humornej a srdečnej ceste partie mladých energických žien. Snímku bude uvádzaná aj na prehliadke severskej kinematografie SCANDI 2020.

Prečo SCANDI ?
Škandinávske krajiny sú preslávené kreativitou, prezieravosťou, schopnosťou prežiť a umenie premeniť svoje nevýhody v zaujímavú skúsenosť. Krajiny na severnom cípe/kraji Európy tvoria jeden kultúrny celok z hľadiska citlivosti. Severská kinematografie ponúka v tejto súvislosti výrečný dôkaz. Dáni, Švédi, Nóri, Fíni a Islanďania ponúkajú ročne viac než 100 filmov, nadšene produkujú a vytvorili funkčnú sieť škôl, kín, inštitútov a festivalov. Ich kinematografia má veľkú podporu v televíznych sériách pripravených na export. Vitálny severský film sa komerčne predáva sám i keď triumfuje aj na prestížnych festivaloch.
V čom to je, že nás škandinávska kinematografie tak magnetizuje? A prečo každý dobrý filmový festival zaraďuje pravidelne do programu novinky škandinávskej kinematografie – alebo hneď celú sekciu? Nejde o náhodu, ale o trend. O filmovú kvalitu, ktorá sa nedá opísať a asi ani kopírovať. Autentická atmosféra severských filmov je zrejme tým efektom, ktorý nás na nich tak veľmi priťahuje a ktorý nám tak chýba v našej kinematografii. Snažíme sa vybrať a predstaviť menej, ale kvalitu a kvalitne.

Réžia: Louise Detlefsen, Louise Kjeldsen

Trailer:

 

Nevhodné pre maloletých do 15 rokov.

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zdarma.