Premietanie Scandi 2020: Poďme kradnúť kone (Hans P. Moland, 2019)

29.01.2020 / 18:00

November 1999. 67-ročný Trond žije v novoobjavenej samote. Začiatkom zimy zistí, že má suseda, ktorého spoznal už v roku 1948. Bolo to v lete, Trond mal vtedy 15 rokov a bolo to práve to leto, kedy ho jeho otec pripravoval niesť bremeno svojej nadchádzajúcej zrady a zmiznutia. Bolo to tiež leto, počas ktorého Trond dospel a poprvýkrát zacítil vôňu ženy, po ktorej túžil. Tej istej, s ktorou sa Trondov otec chystal stráviť celý svoj život.

Strieborný medveď za najlepší mimoriadny umelecký počin Berlinale 2019.

Prečo SCANDI ?
Škandinávske krajiny sú preslávené kreativitou, prezieravosťou, schopnosťou prežiť a umenie premeniť svoje nevýhody v zaujímavú skúsenosť. Krajiny na severnom cípe/kraji Európy tvoria jeden kultúrny celok z hľadiska citlivosti. Severská kinematografie ponúka v tejto súvislosti výrečný dôkaz. Dáni, Švédi, Nóri, Fíni a Islanďania ponúkajú ročne viac než 100 filmov, nadšene produkujú a vytvorili funkčnú sieť škôl, kín, inštitútov a festivalov. Ich kinematografia má veľkú podporu v televíznych sériách pripravených na export. Vitálny severský film sa komerčne predáva sám i keď triumfuje aj na prestížnych festivaloch.
V čom to je, že nás škandinávska kinematografie tak magnetizuje? A prečo každý dobrý filmový festival zaraďuje pravidelne do programu novinky škandinávskej kinematografie – alebo hneď celú sekciu? Nejde o náhodu, ale o trend. O filmovú kvalitu, ktorá sa nedá opísať a asi ani kopírovať. Autentická atmosféra severských filmov je zrejme tým efektom, ktorý nás na nich tak veľmi priťahuje a ktorý nám tak chýba v našej kinematografii. Snažíme sa vybrať a predstaviť menej, ale kvalitu a kvalitne.

Režisér: Hans Petter Moland
Scenár: Hans Petter Petterson Moland
Účinkujú: Stellan Skarsgård, Bjørn Floberg, Tobias Santelmann a iní.

Trailer:

Nevhodné pre maloletých do 15 rokov.

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zdarma.