Tizian – ríša farieb (r. Laura Chiossone, Giulio Boato, 2022)

11.01.2023 / 18:00 - 19:30

Na začiatku 16. storočia, do mesta pokrytého zlatom, ktoré stojí na obdiv nad skrytým lesom, schádza z okolitých hôr chlapec. Nakoniec sa naňho bude spomínať ako na najskvelejšieho medzi maliarmi. Pozoruhodný majster farieb, brilantný obchodník s vlastným umením, inovátorský ako v kompozícii obrazu, tak v spôsobe jeho predaja – Tiziano Vecellio.
Počas niekoľkých rokov sa stáva oficiálnym maliarom Serenissimy a najvyhľadávanejším umelcom najbohatších a najvplyvnejších dvorov v Európe.
Od Ferrary po Urbino, od Mantovej po Rím, až cez Španielsko Karola V. a jeho syna Filipa II. prechádza Tizian naprieč svojim storočím, ožaruje ho umeleckými dielami a inšpiruje umelcov, ktorí prídu po ňom.
Dokonalý interpret náboženstva a mytológie, tvorca obrazov s bezprostrednou výrazovou silou, dominuje svojej dobe a zatieňuje svojich súčasníkov, pričom sa vždy riadi heslom: Umenie je mocnejšie ako príroda.

Svojím ikonickým umením si získal pápeža aj cisára a podarilo sa mu stať jedným z umelcov, ktorí symbolizujú celú renesanciu.

Réžia: Laura Chiossone, Giulio Boato
Špeciálny hosť: Jeff Koons
Stopáž: 90 minút

Trailer:

 

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo