Úžasný Boccaccio (réžia: P. Taviani, 2015)

09.10.2019 / 18:00

Farbistá filmová adaptácia Boccacciovej renesančnej literárnej klasiky Dekameron z dielne uznávaných majstrov talianskeho filmu.
Florencia, Taliansko, rok 1348. Zatiaľ čo v toskánskom meste vystrája neľútostný mor, skupina mladých ľudí šľachtického pôvodu sa uchýli do vily v neďalekých horách. Aby im neradostný čas lepšie plynul, rozhodnú sa, že si ho skrátia rozprávaním. Jeden deň, jeden zvolený kráľ, či kráľovná, jeden príbeh na vybranú tému. Z pôvodnej stovky poviedok Boccacciovho renesančného klenotu Dekameron si Paolo a Vittorio Tavianiovci zvolili päť groteskných, plných fantázie, lásky a túžby.

Paolo a Vittorio Tavianiovci (1931, 1929) patria k najvýznamnejším žijúcim tvorcom talianskeho filmu. Počas svojej viac ako šesťdesiatročnej filmárskej kariéry sa presadili predovšetkým ako tvorcovia politických a spoločensko-kritických drám (napr. víťaz Zlatej palmy z Cannes Padre padrone, 1977). Ich tvorba mala blízko k neorealistickým východiskám a taktiež k americkému nemému filmu. Úspech zaznamenali aj so spirituálnou adaptáciou Tolstého poviedky Otec Sergej Slnko aj v noci (1990). V poslednej etape svojej tvorby sa venujú práve adaptáciám klasikov (J. W. Goethe, William Shakespeare).
Adaptácia renesančnej zbierky poviedok Dekameron z pera Giovanniho Boccaccia je farbistým výletom do ríše nespútanej fantázie, ktorý dokazuje, že umenie a nutnosť rozprávať sú neoddeliteľnou súčasťou ľudskej existencie. Ako sami hovoria: „V priebehu nakrúcania sme cítili hlboké pohnutie z priebehu kontrastných a kratochvíľnych lások, smiali sme sa nad grotesknými príbehmi previnilých žien a naivných hňupov. Práve takáto paleta emócií posilňovala našu rozkoš z rozprávania.“

Trailer:
https://youtu.be/3Fu9OpzDkEU

Réžia: Paolo a Vittorio Taviani
Scenár : Paolo a Vittorio Taviani
Kamera: Simone Zampagni
Strih: Roberto Perpignani
Hudba: Giuliano Taviani, Carmelo Travia
Hrajú: Lello Arena, Paola Cortellesi, Flavio Parenti, Vittoria Puccini, Michele Riondino