Violette (réžia: M. Provost, 2013)

27.03.2019 / 18:00

CRÈME DE LA CRÈME – Festival francúzskeho filmu

„Jej tvorba bola odvážna a stala sa inšpiráciou mnohých generácií spisovateľov.”
Francúzsky režisér, scenárista a herec Martin Provost zaznamenal divácky úspech s jeho tretím celovečerným filmom Séraphine (2008). Príbeh nevinného, čistého a úprimného dievčaťa, ktoré sa vďaka svojmu výnimočnému talentu dostane do víru „veľkého sveta“, a ten ju pomaly ale isto začne pohlcovať, je až znepokojujúcim odrazom života Violette Leduc. Akoby Séraphine a Violette boli sestry.

Violette sa narodila na začiatku minulého storočia ako nemanželské dieťa. Dievča, ktoré celé svoje detstvo trpela nízkym sebavedomím, nachádzala únik vo svete literatúry. Ten jej poskytoval istú útechu a možnosť sebarealizácie. V povojnovej parížskej štvrti Saint-Germaindes-Prés stretáva Simone de Beauvior, slávnu spisovateľku a feministickú ikonu a zahorí k nej, žiaľ, neopätovanou láskou. Avšak vďaka Simone a podpore Maurice Sachseho sa z nemilovanej a prehliadanej ženy stáva uznávaná a obdivovaná spisovateľka, ktorá ovplyvnila ďalšie generácie autorov. Violettina autobiografia La Bâtarde (1964) sa potom stala doslova bestsellerom.

Nadšené kritiky filmu Violette nešetria chválou najmä pre herecký výkon Emmanuelle Devos, ktorá Violette dodala úprimnosť, otvorenosť a magickú charizmu. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Haife získala Zvláštne uznanie a na Cinemanii obľúbenú Cenu divákov.

Trailer:
https://youtu.be/kC13KPbItGA

Réžia:Martin Provost
Hrajú: Emmanuelle Devos, Sandrine Kiberlain, Olivier Gourmet, Catherine Hiegel, Jacques Bonnaffé
Scenár: Martin Provost, Marc Abdelnour, René de Ceccatty
Kamera: Yves Cape
Hudba: Hugues Tabar-Nouval
Strih: Ludo Troch