Rodinná sobota: Oživená história Rosenfeldovho paláca

21.09.2019 / 17:00

Rosenfeldov palác je tiež súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva!

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú podujatím, ktoré vzniklo v roku 1985 z iniciatívy Rady Európy. Od roku 1999 je spoluorganizované Európskou úniou. Koná sa v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEKD v roku 1993.

Cieľom DEKD je stimulovať záujem o európske kultúrne dedičstvo, zvyšovať povedomie o ňom, informovať verejnosť o potrebe chrániť ho, podporovať toleranciu voči iným kultúram a upozorniť na sociálne, politické a hospodárske výzvy odvetvia kultúry.

Tentokrát sa brány Rosenfeldovho paláca otvoria úplne inak ako v každý pracovný deň. So zapojením fantázie sa ocitneme na nádvorí, ešte predtým ako tu stál samotný Rosenfeldov palác a práve tam stretneme známeho architekta z talianskej časti Rakúsko-Uhorska, Nicolleta Rautera. Dozvieme sa zaujímavosti o samotnej stavbe, o tom aké diskusie viedol pán Rauter s majiteľom paláca Ignácom Rosenfeldom, ktorý dal túto majestátnu pamiatku postaviť. Nazrieme do pracovne bankára, kde nájdeme tajné dvere, ktorými prejdeme do ďalších miestností. Kúzelná pani domu Júlia Rosenfeldová nám predstaví tkz. piano nobile, druhé podlažie, kde Rosenfeldovci trávili svoje voľné chvíle. Po chodbe už bude počuť dupot pionierky, ktorá nám ukáže ako palác fungoval, keď bol Pionierskym domom. Na konci prehliadky sa opäť ocitneme v súčastnosti a možno nazrieme aj do blízkej budúcnosti.

Viac info: http://www.dekd.sk/co-su-dekd