Slovenské národné divadlo: Čaute!

„S čím dnes prichádzate?“ Jedna trieda, autobus do školy, terapeutická ambulancia, dvaja tínejdž ľudia. Šimon a Zoja. Ich životy. Pretkané i osve. Poznajú sa dlho. Ale poznajú sa dobre? Sami seba i navzájom? Ťažko povedať. Začína sa im totiž zdať, že ani nie. Ako ďalej a čo s tým? Každý človek v mladosti prežíva určitú krízu identity. Dospievanie je boj, pocit bezradnosti, neistota z budúcnosti. Takéto momenty dokážu byť rýchle a neškodné, no môžu vyústiť aj do hlbších problémov s duševným zdravím. Je dôležité nebáť sa požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme. Nikto predsa nie je sám.

Predstavenie a diskusia po predstavení
Tieto témy otvoríme a následne spolu so žiačkami, žiakmi a odborníkmi rozdebatujeme priamo v triedach. Ide totiž o takzvanú classroom play. Autorka pri jej písaní vychádzala z rozhovorov s viacerými odbornými kapacitami, no aj z terénneho prieskumu medzi ľuďmi vo veku 16 – 18 rokov.

Diskusie vedieme v spolupráci so školskými psychológmi. Súčasťou inscenácie bude aj úvodné dramaturgické slovo pre mládež, ktorý sa zarámcujú témy hry.

Inscenačný tím

Réžia: Robert Roth
Dramaturgia: Mário Drgoňa
Scéna a kostýmy: Jana Němečková

Obsadenie

Šimon/Terapeut: Kristóf Melecsky (ako hosť)

Zoja/Terapeutka: Alexandra Lukáčová (ako hosť)

Foto: Rosenfeldov palác