Súťaž / Zariaďme si palác online

Palác zostal bez nábytku, poď ho zariadiť.

Vyhlasujeme súťaž o najoriginálnejší secesný nábytok. Jediné pravidlo je dodržať minimálnu veľkosť A3. Nábytok môžete posielať nakreslený, namaľovaný, vyrobený z papiera, či moduritu, alebo vo forme počítačovej grafiky. Akú techniku, či spôsob prevedenia použijete je na kreativite Vás a Vašich detí. Fantázii sa medze nekladú. Vybrané práce budú na konci súťaže vystavené v priestoroch Rosenfeldovho paláca.

SECESIA
Secesia je ornamentálny a dekoratívny štýl, ktorý vznikol v dobe rozmachu a prosperity, na konci 19. a začiatkom 20. storočia. Secesný sloh sa používal v architektúre, bývaní a v úžitkovom umení, charakterizovali ho kvetinové motívy, abstraktné a geometrické tvary, ornamenty a pestrý dekór. Secesná architektúra a tvorba nábytku, tak ako ostatné umelecké obory sa obrátili k nenahraditeľnej inšpirácií – k samotnej prírode. Zvláštnej obľube sa dostáva impresionistickej rastlinnej výzdobe, listom a vetvičkám malebných tvarov, vavrínovým, lipovým, gaštanovým, ktoré sa objavujú aj v rezbách dverí a na leptaných sklenených výplniach, nemenej časté sú dekoratívne štylizované kvety žeruchy a kosatcov, ktoré sa dostávajú ako tepaný doplnok tiež do kovaných mreží na dverách a do zábradlia.

FARBY
Farbami secesie boli žltá, modrá, zelená, čierna a biela. Žltá je farba hmoty, slnka a svetla, života a radosti, modrá farba je farbou oblohy a mora, predstavuje istotu, nekonečnosť, víziu, duchovnosť, jemnosť a ľahkosť, a zelená vyvoláva pocit pokoja i sviežosti, rovnováhy a harmónie, spája sa s predstavou prírody .Čierna farba je poslom ducha, farbou noci a tajomna, biela vyjadruje stroskotanú nádej a tiež smrť. Secesia vyhľadáva neobvyklé farebné odtiene a viaže ich podľa princípov harmónie a kontrastu.

NÁBYTOK
Hlavnými materiálmi pre výrobu nábytku bolo drevo, sklo a kov. Čierne morené drevo, krémovo biele plochy brúseného laku a malé ornamentálne vložky z ružového a fialového tónovaného skla, perleti či emailu. Elegantne plynúce krivky pripomínajú viac rastlinné stonky a zväzky kvetov, ktoré popierajú akýkoľvek možný vzťah ku konštrukcií. Hra s kontrastami najrôznejších materiálov ako výrazných driev, kovu, skla, kože, brúsených lakov a ďalších.

Súťaž trvá do 20.12. 2020.