TVORIVÁ DIELŇA: Dekoratívnosť Alfonsa Muchu

12.07.2022 / 14:00 - 16:00

TVORIVÁ DIELŇA / Malé dejiny umenia alebo leto s umením 2: Dekoratívnosť Alfonsa Muchu
Tvorivá dielňa pre deti.

Alfons Mucha, maliar, návrhár, grafik, najvýznamnejšia maliarska osobnosť európskej secesie. Zo začiatku pracoval ako dekoratívny maliar v divadle bez umeleckého vzdelania, ktoré si doplnil až neskôr. Najviac sa preslávil svojimi plagátmi, na ktorých zobrazoval radostný chór dievčin s kaskádami prameňov vlasov a so vznášajúcimi sa drapériami. Dlhé vlasy boli typickým znakom obdobia secesie, dekoratívny doplnok, ktorý pomáhal plynulosti kompozície. Prvý plagát vytvoril pre herečku Sarah Bernhardtovú.
Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami. Vydáme sa po stopách českého maliarka Alfonsa Muchu.

Projekt Malé dejiny umenia alebo leto s umením 2, nadväzuje na úspešný prvý ročník a opäť sa viaže k vizuálnemu umeniu konca 19. a začiatku 20. storočia. K obdobiu, v ktorom žila rodina Rosenfeldovcov, odrážajúcom sa v architektúre paláca, ktorý dali postaviť.
Zámerom projektu je cez tvorivé edukačné aktivity pokračovať v predstavovaní osobností zo sveta umenia, žijúce a tvoriace súbežne s Rosenfeldovcami, verejnosti. Cieľom projektu je zrealizovanie prednášok, workshopov pre dospelých, seniorov a tvorivých dielní pre deti počas mesiaca júl. Pokúsime sa opäť nazrieť za oponu tvorivého procesu umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia.

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, 0905 526 289).
Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu.

Vstup zdarma.
Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

Zdroj textu:
Umenie, unikátny obrazový sprievodca. A. Graham-Dixon
Príbeh umenia. E. H. Gombrich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Marek Jančúch / Rosenfeldov palác