TVORIVÁ DIELŇA S TATIANOU: Ukrajinská Petrykivka 2 / Українська Петриківка 2

22.06.2022 / 16:30

Pozývame vás na tvorivú dielňu s Tatianou, na ktorej budeme rozvíjať schopnosť kresby s prvkami Petrykivskej maľby.
Tatiana Kulikova je učiteľka a umelkyňa z Ukrajiny. Študovala na univerzite v meste Kropevnitsky. Má rada folklór a dekoratívne ľudové umenie, a taktiež sa venuje práci s deťmi.
Petrykivka je tradičný ukrajinský dekoratívny maliarsky štýl, pochádzajúci z dediny Petrykivka v Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine, kde sa tradične používal na zdobenie stien domov a každodenných potrieb v domácnosti.
Charakteristickým znakom tohto ľudového umeleckého štýlu sú kvetinové vzory, výrazné techniky štetca a tradične biely podklad.V roku 2012 Ministerstvo kultúry Ukrajiny uznalo Petrykivskú maľbu za súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva Ukrajiny a v roku 2013 bola zaradená do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.Tvorivá dielňa je vhodná pre ukrajinsky aj slovensky hovoriacich návštevníkov.
Tešíme sa na vás.

Účasť podmienená prihlásením.
Vstup zadarmo.

Kapacita je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk).
Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 16.15 hod.).
___________________________________________
Творча майстерня з Тетяною: Українська Петриківка

Запрошуємо на творчу майстерню з Тетяною, де розвиватимемо вміння малювати елементами петриківського розпису.
Тетяна Куликова – педагог і художник з України. Навчалася в Кропевницькому університеті. Захоплюється фольклором та народним декоративним мистецтвом, а також працює з дітьми.
Петриківка — традиційний український декоративний розпис, що походить із села Петриківка Дніпропетровської області України, де нею традиційно прикрашали стіни будинків та предмети побуту.

Характерними рисами цього стилю народного мистецтва є рослинні візерунки, характерні техніки пензля та традиційний білий фон.

У 2012 році Міністерство культури України визнало Петриківський розпис частиною нематеріальної культурної спадщини України, а в 2013 році внесено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Творча майстерня підходить як для україномовних, так і для словацькомовних відвідувачів.
Ми з нетерпінням чекаємо на вас.

Участь за умови реєстрації.
Безкоштовний вхід.

Кількість місць обмежена, тому рекомендуємо бронювати місця (info@rosenfeldovpalac.sk).
Ми будемо зберігати зарезервовані місця макс. 15 хв. до початку вистави (тобто до 16.15).