ZRUŠENÉ _TVORIVÁ DIELŇA: Výroba leporela

25.03.2024 / 17:00

ℹ Mrzí nás to, ale tvorivú dielňu zameranú na výrobu leporela budeme bohužiaľ musieť zrušiť. Zatiaľ ostáva tvorivá dielňa bez náhrady.

🙏 Ďakujeme za pochopenie a veríme, že sa vidíme na niektorom inom podujatí z našej réžie.

Kedy naposledy ste držali v ruke leporelo? V dospelosti sa leporelá z nášho života postupne vytrácajú a zvykom býva skôr klasická kniha.

Leporelo je harmonikovo skladaná kniha, spravidla bohato ilustrovaná, s minimom textu a nízkym počtom strán. Každá ilustrácia, prípadne fotografia, sa väčšinou nachádza na samostatnej strane. Jednotlivé strany sú navzájom zlepené alebo zošité za bočný okraj, takže celú knihu je možné zložiť do balíčka alebo rozložiť do dlhého pruhu.

Ako leporelá bývajú najčastejšie vytvárané knihy pre deti, ale rovnakým spôsobom sú usporiadané aj niektoré prospekty, turistickí sprievodcovia, návody a pod. Jednotlivé strany leporela sa vyrábajú z tuhého papiera, aby sa predĺžila ich životnosť pri časom a nešetrnom používaní.

Názov leporelo je odvodený od postavy Leporella v opere Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. Leporello bol sluha dona Giovanniho, ktorý spisoval podrobný zoznam mileniek svojho pána.

V Knihárskej dielni Lidy Mlichovej v Rosenfeldovom paláci pri príležitosti marca mesiaca knihy sa bude 25. marca konať tvorivá dielňa, na ktorej si budete môcť takéto vlastné leporelá vytvoriť.

Tvorivou dielňou vás povedie samotná Lida Mlichová.
Kapacita tvorivej dielne je obmedzená, preto je účasť podmienená prihlásením (info@rosenfeldovpalac.sk).

Vstup: 5,00 Eur (dospelí – 18+) / 3,00 Eur (študenti – ZŠ, SŠ, VŠ)
Deti (do veku 6 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo