- 12.07.2022 / 18:45 - 20:45
WORKSHOP / Malé dejiny umenia alebo leto s umením 2: Dekoratívnosť Alfonsa Muchu
Workshop pre dospelých.
Lektor Mgr. art., MgA. Michaela Mikovčáková.
Secesia, alebo Art Nouveau, dostala pomenovanie po jednom obchode v Paríži a v Európe bola známa pod rôznymi názvami. Zdôrazňovala hlavne dekoratívnosť, a preto mala najväčší dosah na úžitkové umenie. Medzi jej najúžasnejšie výkony patria Muchove plagáty. Prvý plagát navrhol v roku 1894 pre herečku Sarah Bernhardtovú. To mu prinieslo značný ohlas a čoskoro ho zaplavili ďalšími objednávkami na plagáty, pre ktoré rýchlo rozvinul podmanivú formu stvárnenia. Symbolistické námety nahradil atmosférou koketnej roztopašnosti. Aj keď sa preslávil najmä plagátmi, navrhoval tiež šperky, kalendáre, bankovky, poštové známky i okenné vitráže.
Na workshope sa zoznámime, spolu s Michaelou Mikovčákovou, nielen s tvorbou Alfonsa Muchu, ale i so samotnou secesiou.
Mgr. art., MgA. Michaela Mikovčáková je umelkyňa, ktorá v súčasnosti pracuje ako výtvarný pedagóg na Základnej umeleckej škole Ladislava Árvaya v Žiline.
Projekt Malé dejiny umenia alebo leto s umením 2, nadväzuje na úspešný prvý ročník a opäť sa viaže k vizuálnemu umeniu konca 19. a začiatku 20. storočia. K obdobiu, v ktorom žila rodina Rosenfeldovcov, odrážajúcom sa v architektúre paláca, ktorý dali postaviť.
Zámerom projektu je cez tvorivé edukačné aktivity pokračovať v predstavovaní osobností zo sveta umenia, žijúce a tvoriace súbežne s Rosenfeldovcami, verejnosti. Cieľom projektu je zrealizovanie prednášok, workshopov pre dospelých, seniorov a tvorivých dielní pre deti počas mesiaca júl. Pokúsime sa opäť nazrieť za oponu tvorivého procesu umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia.
Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, 0905 526 289).
Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu.
Vstup zdarma.
Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.
Zdroj textu:
Umenie, unikátny obrazový sprievodca. A. Graham-Dixon
Príbeh umenia. E. H. Gombrich