WORKSHOP: Matisse a dekupáž / Michal Mordel

19.07.2022 / 18:45 - 20:45

WORKSHOP / Malé dejiny umenia alebo leto s umením 2: Matisse a dekupáž
Workshop pre dospelých.
Lektor: Michal Mordel

Matissov život bol vyplnený neprestajným hľadaním rovnováhy medzi farbou a tvarom. Keď ho operačný zákrok po úraze pripútal na invalidný vozík, našiel sám seba vďaka príklonu k technike découpage (dekupáž), vystrihovaniu vzorov z papiera. Dekupáž umožnila Matissovi doslova maľovať nožničkami. Vystrihoval farebné tvary a potom s danými obrazovými prvkami narábal a manipuloval ako sochár.

Matissovu techniku dekupáže si vyskúšame s pomocou Pavly Lazárkovej Trizuljakovej.

Michal Mordel. Absolvent Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Zároveň vyštudoval výtvarný a literárno-dramatický odbor na Základnej umeleckej škole v Dolnom Kubíne a v Levoči. Zúčastnil sa množstva medzinárodných festivalov, súťaží a zahraničných pobytov. V talianskom Bercete spolupracoval pri tvorbe mozaík počas medzinárodného festivalu mládeže. Víťaz súťaže CZ komix. Spolupracoval s fondom Vyšehrad, kde prispel svojimi animáciami a momentálne spolupracuje s Popradským múzeom v Poprade ako ilustrátor a animátor projektu Knieža z Popradu. V súčasnosti študuje na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne odbor Ateliér animovanej tvorby. Venuje sa predaju obrazov, ilustrácií a tvorbe komixov.

Projekt Malé dejiny umenia alebo leto s umením 2, nadväzuje na úspešný prvý ročník a opäť sa viaže k vizuálnemu umeniu konca 19. a začiatku 20. storočia. K obdobiu, v ktorom žila rodina Rosenfeldovcov, odrážajúcom sa v architektúre paláca, ktorý dali postaviť.
Zámerom projektu je cez tvorivé edukačné aktivity pokračovať v predstavovaní osobností zo sveta umenia, žijúce a tvoriace súbežne s Rosenfeldovcami, verejnosti. Cieľom projektu je zrealizovanie prednášok, workshopov pre dospelých, seniorov a tvorivých dielní pre deti počas mesiaca júl. Pokúsime sa opäť nazrieť za oponu tvorivého procesu umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia.

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, 0905 526 289).
Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu.

Vstup zdarma.

Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

Zdroj textu:
Umenie, unikátny obrazový sprievodca. A. Graham-Dixon