WORKSHOP PRE DOSPELÝCH: Snové autoportréty Fridy Kahlo / Malé dejiny umenia alebo leto s umením 4

09.07.2024 / 18:45

Frida Kahlo a jej priateľ Alejandro Gómez Arias utrpeli v roku 1925 nehodu, keď cestovali v autobuse, ktorý sa zrazil s električkou. Následne Frida prežila tri mesiace v posteli a zistili jej zlomený stavec, kvôli ktorému sa nevyhla noseniu korzetu počas 9 mesiacov. Keďže musela tráviť celé dni v posteli takmer bez možnosti pohybu, začala maľovať. Na posteľ jej namontovali podstavec, ktorý jej dovoľoval maľovať opretej, keďže jej pohyby boli obmedzené. Prvý obraz bol portrét jej priateľky Cristiny. Neskôr mala blízko seba zrkadlo a mohla sa vidieť. Tak začala kresliť autoportréty.
Najskôr bola realistkou – portréty priateľov a rodinných príslušníkov, kvetov. Neskôr, ako možnosť vyrovnať sa s intenzívnymi pocitmi zo svojho zničeného tela, kreslila stále viac autoportréty kombinované so snom. Niekedy až brutálnym. Časť jej tvorby sa tiež dá zaradiť k surrealizmu.

Surrealistické autoportréty Fridy Kahlo budú námetom workshopu pod vedením Alžbety Papíkovej. Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami.

Alžbeta Papíková je študentkou tretieho ročníka Ateliéru intermédií na FAVU VUT v Brne. Vo svojej tvorbe reflektuje prostredníctvom videí, objektov a inštalácii socio-kultúrne otázky, charakterizuje ju angažovanosť a remeselná precíznosť.

Malé dejiny umenia alebo leto s umením 4 nadväzuje na úspešné tri ročníky, počas ktorých sa podarilo predstaviť návštevníkom rôznych umelcov a umelecké skupiny, ktoré existovali počas obdobia, kedy žila rodina Rosenfeldovcov a ich vzťah k umeniu sa odrazil na architektúre paláca, ktorý dali postaviť. Predstavovanie umelcov cez tvorivé edukačné aktivity širokej verejnosti, ktorí žili a tvorili v rovnakom čase ako Rosenfeldovci, je opäť zámerom celého projektu. Na tomto ročníku si predstavíme umelkyne Fridu Kahlo, Georgiu O’ Keeffe , Irmu Stern a Hilmu Af Klint. Poďte s nami nazrieť za oponu tvorivého procesu týchto umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia. Vítaní sú všetci, ktorí majú chuť spoznávať umenie.

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (milan.hrbek@rosenfeldovpalac.sk, +421 41 7649 692).
Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu.

Vstup zdarma.

Tešíme sa na Vás!

Malé dejiny umenia alebo leto s umením 4 sú súčasťou festivalu Ignácove dni v Rosenfeldovom paláci.

Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

Foto: Rosenfeldov palác