WORKSHOP: Van Goghová nepokojná myseľ / Mgr. art. Andrej Mazúr

13.07.2022 / 18:45 - 20:45

WORKSHOP / Malé dejiny umenia 2: Van Goghová nepokojná myseľ
Workshop pre dospelých.
Lektor Mgr. art. Andrej Mazúr.

Hviezdy vybuchujú ako ohňostroj na nočnej oblohe, tá pulzuje energiou pripomínajúcou morské vlny, silueta cyprusu šľahá ako plameň. Práve dielo Hviezdnatá noc je výsledkom pozorovania, pamäti a imaginácie, ktorým van Gogh vyjadril svoje videnie prírody. Ide o jeden z viacerých obrazov s takýmto motívom, ktoré van Gogh maľoval. Asymetria kompozície, rušné aranžovanie hviezd nepravidelne rozosiatych po ploche oblohy a mnoho ďalších prvkov nám načrtáva ako fungovala van Goghova predstavivosť, ktorú vnášal do svojich obrazov.

Priblížiť sa k jeho tvorbe a vyskúšať si aké to bolo vidieť svet jeho očami nám pomôže Andrej Mazúr.

Mgr. art. Andrej Mazúr študoval na Strednej umeleckej škole v Kremnici 1998-2002 a v rokoch 2002-2008 na VŠVU v Bratislave, odbor voľnej grafiky a ilustrácie u Prof. Dušana Kállaya. V tvorbe sa venuje ilustrácií, voľným grafickým technikám, leptu, suchej ihle, serigrafii, linorytu. V grafických listoch sa často vracia ku kresťanskej ikonografii a symbolike. Žije a tvorí v Žiline, dke sa venuje i pedagogickej činnosti na Súkromnej škole umeleckého priemyslu.

Projekt Malé dejiny umenia alebo leto s umením 2, nadväzuje na úspešný prvý ročník a opäť sa viaže k vizuálnemu umeniu konca 19. a začiatku 20. storočia. K obdobiu, v ktorom žila rodina Rosenfeldovcov, odrážajúcom sa v architektúre paláca, ktorý dali postaviť.
Zámerom projektu je cez tvorivé edukačné aktivity pokračovať v predstavovaní osobností zo sveta umenia, žijúce a tvoriace súbežne s Rosenfeldovcami, verejnosti. Cieľom projektu je zrealizovanie prednášok, workshopov pre dospelých, seniorov a tvorivých dielní pre deti počas mesiaca júl. Pokúsime sa opäť nazrieť za oponu tvorivého procesu umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia.

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, 0905 526 289).
Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu.

Vstup zdarma.

Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

Zdroj textu:
Umenie, unikátny obrazový sprievodca. A. Graham-Dixon