Z ateliéru / Juraj Poliak_online

25.03.2021 / 17:00

S kurátorom výstav Palom Chomom si prejdeme expozíciu Pavillon des Cèdres v Považskej galérii umenia scénografa, výtvarníka a realizátora expozícií, Juraja Poliaka. Nakoľko bola výstava neprístupná verejnosti, tak sme sa rozhodli ísť „na ňu“, namiesto k Jurajovi do ateliéru. Tam sa snáď pozrieme niekedy v budúcnosti.

 

Juraj Poliak pracoval v najväčších slovenských divadlách, je spolutvorcom našej stále expozície Bábky v podkroví, taktiež je realizátorom stálej expozície streleckých terčov v Múzeu mincí a medailí v Kremnici a mnohých ďalších autorských výstav. Rovnako je aj držiteľom viacerých významných ocenení.

V roku 1997 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave – Ateliér voľnej a farebnej grafiky pod vedením
akademického maliara Vojtecha Kolenčíka. Okrem vizuálneho umenia a výstavných projektov sa kontinuálne venuje aj divadelnej scénografii. V roku 2012 založil spolu s Ivanom Martinkom a Andrejom Kalinkom voľné zoskupenie tvorcov pod názvom Med a prach, kde pôsobí aj ako performer.

Scénograficky sa podieľal napr. na inscenáciách Epos (Bábkové divadlo Žilina), Krcheň Nesmrteľný (Divadlo Alexandra Duchnoviča), Mojmír II. alebo Súmrak ríše, Morálka 2000+ a Rozhovor s nepriateľom (Slovenské národné divadlo), Zázraky pre Alicu (Staré divadlo Karola Spišáka), Adamove jablká (Štátne divadlo Košice), Domov Eros Viera, Krása a hnus, eu.genus/dobrý rod (Med a prach).

Jeho diela boli prezentované na mnohých individuálnych a skupinových výstavách v slovenských a medzinárodných galériách. Je držiteľom viacerých ocenení, medzi ktoré patrí Grand Prix Ministerstva národného kultúrneho dedičstva a Cena poroty na Medzinárodnom bienále kresby a grafiky, Györ, Maďarsko (2001
a 2007), Cena Múzeum roka 2007 za výstavu Zberateľské cesty pre Múzeum mincí a medailí v Kremnici. V roku 2015 získal cenu DOSKY v kategórii scénografia za inscenáciu Mojmír II. alebo Súmrak ríše.

V Považskej galérii umenia práve prebieha výstava Pavillon des Cèdres, na ktorú sa tiež s našom kamerou vyberieme pozrieť.

Vysielanie sa uskutoční vo štvrtok 25. marca o 17.00 v tomto príspevku, alebo na FB stránke Rosenfeldovho paláca.
Budeme sa tešiť na Vašu online účasť.