Žilina žije svetlom 2022

23.9. 19:00
POSVIEŤ SI NA BÁBKY / ŽILINA ŽIJE 2022
Komentovaná prehliadka stálej expozície Bábky v podkroví s baterkami v rámci festivalu Žilina žije 2022.

Odhaľte tajomný svet bábok pomocou vlastného svetelného zdroja. Prineste si na prehliadku baterky a odkryte zákutia stálej expozície Bábky v podkroví.

Expozícia vás prevedie históriou Bábkového divadla Žilina, najstaršieho profesionálneho bábkového divadla na Slovensku. Malí i veľkí zažijú skutočný divadelný svet. Kráčajte po chodníku plnom histórie, stretnite rôzne typy bábok, ocitnite sa za oponou či v tieňovom divadle, odfoťte sa ako Pipi, zahrajte sa na dramatika alebo s drakom a staňte sa tak naozajstným bábkarom.

Vstup zadarmo.

 

23.9. 20:00
POSVIEŤ SI NA PALÁC / ŽILINA ŽIJE 2022
Komentovaná prehliadka Rosenfeldovho paláca s baterkami v rámci festivalu Žilina žije 2022.

Spoznajte architektúru a históriu Rosenfeldovho paláca v inom svetle. Na prehliadku si prineste baterky a odhaľte tak časti paláca pod rúškom tmy pomocou vlastného osvetlenia.

Mestský palác, pomenovaný podľa majiteľa, žilinského bankára Ignáca Rosenfelda, sa nachádza v historickom centre Žiliny, neďaleko hlavných námestí. Bol postavený v roku 1907 podľa architekta M. Rautera. Je  jednou z najkrajších pamiatok v meste a najväčšou kultúrnou pamiatkou v majetku mesta. Zachoval sa takmer v pôvodnom stave s mnohými umelecko-remeselnými detailmi. Okrem pamiatkových, umeleckých, výtvarných a architektonických hodnôt je hodnotný i z hľadiska ucelenosti diela a spoločenského významu. Svojím významom prekračuje hranice Slovenska.

Vstup zadarmo.