LOTZ TRIO

30.10.2018 / 19:00

30.10.2018 o 19:00

Lotz Trio je formácia pomenovaná po fenomenálnom nástrojárovi Theodorovi Lotzovi (1746–1792), ktorý pôsobil v Prešporku a Viedni. Na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov z hradu Krásna hôrka uvádza Harmoniemusik, ktorá zaznievala v šľachtických, či slobodomuráskych kruhoch koncertne, alebo v podobe Tafelmusik.

Lotz Trio v zložení:
Róbert Šebesta – basetový roh I
Ronald Šebesta – basetový roh II
Igor Františák – basetový roh III

V repertoári Lotz Tria dominuje tvorba hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta a prestížneho slovenského skladateľa Juraja Družeckého. Z tvorby pražských skladateľov uvádza partity a triá Vojtecha Nuděru a Antonína Volánka. Poslucháčsky atraktívnou súčasťou koncertov sú dobové úpravy populárnych „melódií“ z Mozartových opier Čarovná flauta, Figarova svadba a Don Giovanni, či Salieriho opery Palmira, Regina di Persia v úprave fenomenálneho klarinetového virtuóza Antona Stadlera.

Basetový roh a Theodor Lotz
Basetový roh je akýmsi druhom klarinetu v hlbšej altovo – basetovej polohe, ktorý bol pravdepodobne vynájdený v Passau (v rozmedzí rokov 1760 – 70, odkiaľ sa šíril po Dunaji do Viedne a oblasti dnešného Nemecka. Na začiatku 80. rokov 18. storočia sa na jeho zdokonalení významne podielal dvorný nástrojár Theodor Lotz, po ktorom je pomenovaný ansámbel Lotz Trio. Tento skvelý nástrojár pôsobiaci v Bratislave a vo Viedni bol súčasťou unikátnej spolupráce trojice mimoriadne talentovaných ľudí v oblasti hudby – virtuózom A. Stadlerom a skladateľom W. A. Mozartom. Lotzov kredit však dnes zhodnocujeme najmä vďaka jeho dochovaným nástrojom, ktoré i po 200 rokov od jeho smrti v roku 1792 svedčia o mimoradnom majstrovstve v oblasti výroby drevených dychových nástrojov – predovšetkým klarinetov a basetových rohov. Nedávno objavená sada troch basetových rohov na hrade Krásna Hôrka (východné Slovensko) predstavuje drahokam na korune Lotzovho nástrojárskeho dedičstva. Dochované basetové rohy Theodora Lotza sú dnes najčastejším používaným modelom pre hranie na dobových basetových rohoch.

 

Foto: Marek Jančúch