Večer komornej hudby

09.06.2021 / 19:00

Predstavia sa pedagógovia žilinského konzervatória:
Anna Brezániová (klarinet), Michaela Kubištelová (soprán), Marek Pastírik (saxofón), Michael Berki (klavír).

Ich hosťami budú žiačky ZUŠ Ferka Špániho, zároveň žiačky mimoriadneho štúdia na konzervatóriu v Žiline z triedy Michaela Berkiho, Anna a Katarína Chmúrové (klavír).

Na koncerte odznejú diela významných skladateľov prevažne 20.storočia.
Bohuslav Martinů: Sonatína pre klarinet a klavír
Kurt Weill: Youkali pre soprán a klavír
Claude Debussy: Arabeska č.1 pre sólo klavír
Bernhard Heiden: Sonáta pre alt saxofón a klavír
Gustav Mahler, arr. Arnon Zimra: Wir geniessen die himmlischen Freuden (úprava pre soprán, klarinet a klavír)
Ján Nepomuk Hummel: Etuda B-dur pre klavír
Bohuslav Martinů: Kolombína tančí z cyklu Loutky
Darius Milhaud: Suite (úprava pre soprán-saxofón, klarinet a klavír)
Michaela Kubištelová (soprán)

Štúdium spevu začala v roku 2005 na Žilinskom konzervatóriu, pokračovala na VŠMU v Bratislave a na Conservatorio di Musica Francesco Morlacchi v Perugii v Taliansku. Od r. 2016 externe spolupracuje s Pražským filharmonickým zborom, s ktorým doteraz niekoľko festivalov a koncertov v zahraničí – Janáček Brno 2016, Medzinárodný hudobný festival St. Gallen (Švajčiarsko 2018), koncertné turné v Izraeli (2019), koncert G. Verdi: Requiem Bregenz (2019). Zúčastnila sa niekoľkých medzinárodných súťaží: Concorso di canto (Spoleto 2017), Hans Gabor Belvedere (Lotyšsko 2018), Concorso Riccardo Zandonai (Riva del Garda, Taliansko 2019). Doteraz absolvovala interpretačné spevácke kurzy pod vedením Maestry Mietty Sighele a interpretačné barokové kurzy pod vedením anglického kontratenora Robina Tysona. Momentálne pôsobí ako pedagóg spevu na konzervatóriu v Žiline, ako hosťujúca sólistka v Národním divadle Moravskoslezském v Ostrave. Aktívne sa podieľa na koncertnej činnosti.

Anna Brezániová (klarinet)

Pochádza z Rajca. Svoje hudobné vzdelanie začala rozvíjať na konzervatóriu v Žiline, popri štúdiu aplikovanej matematiky na Žilinskej Univerzite. Momentálne pokračuje v štúdiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici u popredného slovenského klarinetistu Mgr. art Ronalda Šebestu, ArtD. Svoje hudobné aktivity neustále rozvíja i v oblasti dychovej hudby, v rôznych komorných formáciách (AdHoc Orchestra), pre ktoré komponuje a aranžuje. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg hry na klarinete v ZUŠ Ferka Špániho a na konzervatóriu v Žiline.

Michael Berki (klavír)

Štúdium klavíra začal na konzervatóriu v Žiline, pokračoval na VŠMU v Bratislave a na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde aj pôsobil ako korepetítor na Katedre orchestrálnych nástrojov FMU AU. Pravidelne spolupracuje s ŠKO Žilina, aktívne účinkuje na významných slovenských hudobných festivaloch, je členom medzinárodných klavírnych súťaží, vedie interpretačné kurzy, odborné semináre, workshopy. Od roku 2009 pôsobí na Žilinskom konzervatóriu ako pedagóg hry na klavíri.

Marek Pastírik (saxofón)

Pochádza z Turčianskych Teplíc, študoval na konzervatóriu v Žiline a vysokoškolské štúdium absolvoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V súčasnosti pôsobí na oboch týchto školách ako pedagóg hry na saxofóne. Popri pedagogickej činnosti sa aktívne venuje koncertovaniu na poli rôznych žánrov. Svoje skúsenosti zbieral tak v klasickej, ako i v džezovej hudbe, folklóre, či „world music“. Okrajovo sa venuje taktiež komponovaniu a aranžovaniu pre rôzne hudobné zoskupenia.

Kapacita sály je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk). Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 18.45 hod.).
Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)
Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo.
Návštevníci hromadných podujatí sú povinní dodržiavať:
– pri vstupe mať na sebe rúško, dezinfikovať si ruky a dodržiavať rozostupy. Preukázanie sa testom už nie je potrebné.
Tešíme sa na Vás!
Foto: Marek Jančúch