22.02.2024 / 17:00
Prednáška s názvom „Škodná v umení“ je zostavená z piatich častí:
Prírodné živly, ktoré majú za následok deštrukciu pamiatok.
Vojnové konflikty, ktoré ničia nielen ľudské životy, ale nenávratne aj hodnoty ducha a kultúry, ktoré vytvoril ľudský talent, úsilie i pot.
Krádeže umenia, keď pre ziskuchtivosť prichádzame o poklady nevyčísliteľnej ceny.
Ľudská hlúposť, počínajúc atentátmi na umenie, ktoré aj v mierových časoch ničí egoizmus a fanatizmus.
Prednášku uzatvára kapitola Falšovatelia umenia, ktorí devalvujú svojim prístupom skutočné hodnoty a svoj talent menia na podvod a kriminálnu činnosť.
Samozrejme pri tak obsiahlej téme možno použiť len niekoľko jednotlivých príkladov, ktoré by nás ale nemali nechať ľahostajným, pretože kultúrne dedičstvo nás robí tým, čím sme a ukazuje nám cestu ďalšieho napredovania.
Akademický maliar Stano Lajda patrí k popredným výtvarníkom Žilinského regiónu. Jeho dielo tvoria desiatky portrétov, kvetinových zátiší, krajinomaľby okolia Žiliny a prírodných krás Slovenska. Ilustroval viac ako štyridsať kníh, prevažne určených deťom, je autorom monumentálneho cyklu diorám a kresieb živočíchov pre stálu expozíciu Biodiverzita a Paleontológia v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Avšak najdôležitejšiu časť jeho tvorby predstavujú obrazy s príbehom, figurálne kompozície s nezameniteľným rukopisom a osobitým zmyslom pre iróniu a humor.
Ako kultúrna a umelecká inštitúcia sme sa rozhodli zarámcovať série prednášok o umení, ktoré sme nazvali “Bližšie k umeniu“. Tento rámec sme už použili pri niektorých prednáškach aj v minulosti, avšak až teraz dozrel čas aj pre nás ho uchopiť z pozície jasného dramaturgického celku. „Bližšie k umeniu“ bude predstavovať a približovať širokej verejnosti témy dotýkajúce sa výtvarného umenia vo všeobecnosti, ale aj v jeho konkrétnosti. Na umenie sa nie vždy stačí len pozerať, ale treba sa o ňom aj rozprávať, pochopiť a vedieť “prečítať“. Považujeme za umenie komunikovať umenie vám – návštevníkom. Tento dialóg je dôležitý pre jeho uchopenie a pochopenie na úrovni každého z nás. Chceme informovať, vzdelávať, rozvíjať diskusie nad umením – približovať ho. Oslovujeme odborníkov a ľudí ktorí majú čo povedať k problematike umenia a vďaka nim byť bližšie k umeniu.
Vstup: 3,00 Eur (dospelí – 18+) / 2,00 Eur (študenti – ZŠ, SŠ, VŠ)
Deti (do veku 6 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo
Foto: Rosenfeldov palác