PREDNÁŠKA: Nadprirodzený svet Hilmy Af Klint / Malé dejiny umenia alebo leto s umením 4

17.07.2024 / 17:00

Prednáša Mgr. art. David Voda.

Hilma af Klint (1862–1944) je znovuobjavená švédska priekopníčka abstraktného umenia, nečakaná, ale o to žiarivejšia kométa posledného desaťročia, ktorej výstavu Paintings for the Future v Guggenheimovom múzeu v New Yorku v roku 2018 videlo rekordných 600 000 ľudí.
Hoci by sa mohlo zdať, že všetko podstatné o jej tvorbe už bolo povedané, zostáva mnoho nejasností a mýtov o jej príklone k antropozofii a dôvodoch, prečo túžila preniknúť do centra antropozofickej umeleckej kolónie vo švajčiarskom Dornachu. Pod vplyvom hrôz svetovej vojny potom Hilma af Klint začala novú fázu svojej intenzívnej práce na pomedzí vedy a umenia. V rokoch 1919 až 1920 sa na švédskom ostrove Munsö jasnovidne ponárala do ríše prírody v snahe prekonať povojnové vákuum a priviesť ľudstvo – ako moderný bódhisattva – k múdrosti a kráse ezoterického langage des fleurs.

Hilmu af Klint, jej život a tvorbu popretkávanú ezoterikou, okultnými vedami a mystikou predstaví David Voda. Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami.

Mgr. David Voda študoval dejiny umenia na Univerzite Palackého v Olomouci v čase, keď tam pôsobili legendárni učitelia ako Milan Togner, Ivo Hlobil, Rostislav Švácha, Pavol Černý a Rudolf Chadraba. Už viac ako dvadsaťpäť rokov vášnivo študuje, zbiera a vystavuje antropozofickú avantgardu v celej Európe (projekt Aenigma), zlínsku avantgardu druhej svetovej vojny a tiež rakúske a česko-nemecké umenie medzivojnového obdobia. Vášeň pre tvorbu zbierok nábytku, kníh a umenia stála aj za myšlienkou vzniku jeho vlastnej Galérie Rub, ktorá je pokračovaním pôvodnej literárnej edície Rub založenej v roku 2011.

Malé dejiny umenia alebo leto s umením 4 nadväzuje na úspešné tri ročníky, počas ktorých sa podarilo predstaviť návštevníkom rôznych umelcov a umelecké skupiny, ktoré existovali počas obdobia, kedy žila rodina Rosenfeldovcov a ich vzťah k umeniu sa odrazil na architektúre paláca, ktorý dali postaviť. Predstavovanie umelcov cez tvorivé edukačné aktivity širokej verejnosti, ktorí žili a tvorili v rovnakom čase ako Rosenfeldovci, je opäť zámerom celého projektu. Na tomto ročníku si predstavíme umelkyne Fridu Kahlo, Georgiu O’ Keeffe , Irmu Stern a Hilmu Af Klint. Poďte s nami nazrieť za oponu tvorivého procesu týchto umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia. Vítaní sú všetci, ktorí majú chuť spoznávať umenie.

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (milan.hrbek@rosenfeldovpalac.sk, +421 41 7649 692).
Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu.

Vstup zdarma.

Tešíme sa na Vás!

Malé dejiny umenia alebo leto s umením 4 sú súčasťou festivalu Ignácove dni v Rosenfeldovom paláci.

Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

Foto: Rosenfeldov palác