± 90 (r. Marek Kuboš, 2022)

05.04.2023 / 18:00

Dokumentárny film o dokumentaristoch. Pohľad nielen na Generáciu 90 – skupinu slovenských filmárov, ktorí študovali a tvorili v 90. rokoch – ale i na históriu slovenskej dokumentárnej tvorby od 60. rokov až po súčasnosť.
Režisér filmu Marek Kuboš spovedá ostatných kolegov, dokumentaristov zo svojej (90), predošlej (-90), či nastávajúcej (+90) generácie.
Postupne s nimi preberá ich vášeň pre tvorbu, technické a ekonomické zázemie, mapuje etické hranice či preberá budúcnosť dokumentu.
Plus-mínus deväťdesiat minút, kde je vidno do hláv slovenským filmárom, s focusom najmä na úspešnú generáciu, ktorá nastúpila do kín v 90. rokoch: Peter Kerekes, Marko Škop, Jaro Vojtek, Zuzana Piussi, Juraj Lehotský, Róbert Kirchhoff a Marek Kuboš. Režisér s nimi, ale i s ich predchodcami – Dušan Hanák, Mário Homolka, Ľubo Štecko, Alexander Strelinger, Mišo Suchý, Martin Šulík, Dušan Trančík – vedie rozhovory, ktoré prestriháva s ich tvorbou, a zároveň oboje zasadzuje do širšej kultúrno-politickej histórie.
Film mal svetovú premiéru na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava.Réžia: Marek Kuboš
Hudba: Ján Boleslav Kladivo
Strih: Peter Harum, Marek Kuboš
Účinkujú: (-90) Dušan Hanák, Mário Homolka, Ľubo Štecko, Alexander Strelinger, Mišo Suchý, Martin Šulík, Dušan Trančík
(90) Milan Balog, Peter Kerekes, Robo Kirchhoff, Marek Kuboš, Juraj Lehotský, Marko Škop, Zuza Piussi, Jaro Vojtek (+90) Maroš Berák, Barbora Berezňáková, Tomáš Krupa, Ivan Ostrochovský, Erik Praus, Miro Remo, Barbora Sliepková a Pavel Branko a Miro Remo st.Stopáž: 99 minútTrailer:

Nevhodné pre maloletých do 12 rokov.

Vstup: 4,00 Eur (dospelí – 18+) / 2,00 Eur (študenti – ZŠ, SŠ, VŠ)
Deti (do veku 6 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo